Síly SAS jsou v Libyi v poli už měsíce, jak ukazuje uniklý dokument bývalého šéfa armády a říká, že ozbrojené síly se teď chystají k intervenci. Uniklé memorandum ukazuje, že američtí zákonodárci v lednu dostali osobní briefing od krále Abdullaha o tom, jak jordánské speciální síly operují po boku sil britských. Dokument rovněž obsahuje informaci o schůzce tohoto monarchy s arizonským senátorem Johnem McCainem a senátorem Bobem Corkerem z Tennessee v přítomnosti Paula Ryana ze Sněmovny.
„Jeho výsost o Libyi řekla, že očekává během pár týdnů vrchol a že Jordánci budou vtěleni do britských SAS,“ píše se v dokumentu, který získal Guardian.
Toto memorandum dodává, že britské operace měly ohromný význam, neboť „jordánský slang je podobný tomu libyjskému.“
Libyjští vojáci na vojenském předsunutém postavení ve městě Sirta, v baště ISIS v této zemi Photograph: Ismail Zetouni/Reuters
Důvodem, proč má Jordánsko o Libyi takovou starost, je skutečnost, že ta je od konce vlády Muammara Kaddáfího horkým ohniskem pro ISIS a al-Shabaab.
„Jordánsko dává pozor na al-Shabaab, protože touto záležitostí se nikdo ve skutečnosti nezabývá, a my tuto záležitost nemůžeme oddělovat od potřeby sledovat všechna horká ohniska na mapě. Máme síly rychlého nasazení, které budou stát po boku Britů a Keňanů a jsou připravené jít přes hranice do Somálska.
Toto memorandum navíc diskutuje i možnost zformování batalionu kmenových bojovníků, co by bojovali proti syrským silám, jehož by byla Británie součástí.
Tento dokument rovněž vyjádřil frustraci Jordánska z dalších spojenců v regionu.
„Turecký president Recep Tayyip Erdogan věří v radikální islamistické řešení problémů tohoto regionu,“ píše se s dodatkem, že „skutečnost, že do Evropy přichází radikální islám, je součástí turecké politiky a Turecko za to sice pořád někdo plácá přes prsty, ale stejně mu to neustále prochází.“
Král si stěžoval, že Izrael „zavírá oči“ nad pobočkou al-Kaiídy Frontou Nusra v Sýrii, protože „ji považují za opozici vůči Hezbollahu.“
To memorandum ukazuje na to, že Abdullah americkým zákonodárcům rovněž řekl, že zpravodajské služby chtějí, aby webové stránky teroristů zůstaly „funkční, aby přes ně mohly ty extremisty sledovat“ a Google jordánskému monarchovi řekl, že „mají 500 lidí, co na tom pracují.“
Ministerstvo obrany tuto zprávu odmítlo komentovat, ale bývalý velitel britských sil v Afghánistánu plukovník Richard Kemp řekl, že zapojení SAS je značné.
„Kdybychom tam neměli zájem o další zapojení, tak bychom neplýtvali penězi na vyslání speciálních sil,“ řekl pan Kemp Daily Telegraph.
„To vládě poskytuje možnost volby. Neznamená to, že tam dojde k akcím, ale mělo by to poukázat na to, že jsme hrozbu plynoucí z Libye rozpoznali a že bychom na to byli rádi připraveni.“
Zdroj: southfront.org