Turecko provedlo před dnešními rozhovory s Evropskou unií řadu kroků se vznášením požadavků v poslední minutě. Diplomaté říkají, že dohoda o migrační krizi je teď v ohrožení, ale Turecko trvá na tom, že EU „nevydírá“. Turecká delegace požadovala navýšení těch 3 miliard € pomoci před tím slíbených Bruselem a rychlejší přístup do Schengenu bez víz pro 75 milionů občanů Turecka a urychlený pokrok s nabídkou jeho členství v EU. Trvají na tom, že Evropa by měla zaplatit za všechny ty náklady komunálních infrastruktur, zdravotnictví, školství a materiální podpory vyžadované syrskými uprchlíky, kteří zůstanou v Turecku.
Požadovaná částka je dalších 20 miliard €, jak uvádí zdroj citovaný Reuters, který tvrdí, že turecký ministerský předseda to včera v noci požadoval od německé kancléřky Angely Merkel a holandského premiéra Marka Rutteho. Podle Financial Times čtyři diplomaté zapojení do těchto rozhovorů řekli, že revidovaný požadavek bude extrémně náročný a mohl by rozbít křehký konsensus o těch pobídkách už nabízených Ankaře. Tento list hlásí, že jeden diplomat řekl, že ty dodatečné požadavky by ten „vlak mohly vykolejit.“ Další přirovnal to dohadování k „tureckému bazaru.“
EU už varovala, že Tureckou by svou razií proti svobodě tisku a pochybením při neuznání Kypru mohlo nabídku na své členství ohrozit.
Turecký ministerský předseda Ahmet Davutoglu však tvrdil, že navržená dohoda předvádí, „jak je EU pro Turecko nepostradatelná a jak je nepostradatelné Turecko pro EU.“ Když mluvil před schůzkou, dodal: „Na stole je celá budoucnost Evropy.“
[quote align="center" color="#999999"]
[/quote]
Turecko už bylo EU pokáráno, že od té doby, co byla dohoda 11. ledna poprvé odsouhlasena, tak nedělá k omezení počtů migrantů skoro nic, a že president Erdogan slíbil „otevřít brány“ pro statisíce migrantů, které by mohl do Evropy vozit „autobusy“ i „letadly“, pokud jeho požadavky nebudou splněny. Turecký zástupce velvyslance v Británii dnes ráno řekl BBC Radio 4, že jeho národ EU „nevydírá“. Cem Isik řekl:
„Turecko Evropu nevydírá, je ale skličující, dívat se na to, že si Evropa na Turecko vzpomněla až teprve po migrantské krizi z loňského léta.“
Vysvětloval: „Vstup Turecka do Evropské unie je strategický záměr – táhne se to už desetiletí.“
„EU se roky zdráhala Turecko za členský stát přibrat, protože nechtěla mít na svých hranicích problémy týkající se Iráku a Sýrie – a teď vidíte, jak to bylo krátkozraké.“
Nalezení řešení pro tuto krize je teď ještě naléhavější, než kdy jindy. Zatím letos do Řecka z Turecka přišlo kolem 140 000 migrantů a dalších 100 000 nejspíš dorazí do konce tohoto měsíce, varoval v sobotu evropský komisař pro migraci. Ač ta čísla rostou, tak Balkánská trasa už byla v podstatě odříznuta a většina jich zůstává váznout v Řecku. Ohromné ploty se teď tyčí na makedonské, maďarské a bulharské hranici.
Německá kancléřka Angela Merkel přes tuto skutečnost dnes ráno trvala na tom, že „uzavření hranic“ není „možná volba“ a dožadovala se rozsudku vyhlašujícího „uzavření západobalkánské trasy“ za zrušené ve společném prohlášení vzneseném summitem. Rovněž řecký ministerský předseda Alexis Tsipras před schůzkou řekl: „Už došlo k dohodě, kterou jsme ale všichni neplnili. Takto to nelze dělat. Buď máme dohodu, kterou realizujeme, nebo není dohodnuté vůbec nic. Je třeba, aby všichni realizovali společná rozhodnutí.“
Zdroj: breitbart.com