Jak ještě hlasitěji může to volání „zakažte hotovost“ zaznít? Vzpomeňte, že to bylo teprve loni, kdy jsme začali katalogovat tu narůstající kakofonii šílenců, pro které je zákaz fyzických peněz jediným způsobem jak zajistit, že vklady si nepůjde jednoduše vymanit z jejich ekonomické nadvlády v režimu nulových úroků z vkladů… …
Prostě řečeno, když úrokové sazby spadnou příliš nízko, vkladatelé si prostě peníze vyberou z bank a strčí je do matrací nebo do sejfu, a abychom citovali WSJ z minulého týdne: „Úrokové sazby jsou vždy nízké, bez ohledu na to, co centrální bankéři dělají.“
Nakonec Larry Summers volal po zrušení 100 $ bankovek v USA a v Evropě je 500 € bankovka na cestě mezi dinosaury.
Snad nejvíce vypovídajícím projevem toho, že občané začínají panikařit, je to, že v Japonsku je nákupní horečka po sejfech. Doslova.
„Na tom se ukazuje vágní pocit znepokojení,“ poznamenal japonský zákonodárce, který v pondělí přednesl rostoucí prodeje sejfů v parlamentu.
Teď je záminkou uváděnou pro zákazy velkých bankovek boj proti zločinu. A možná to tak je. Ale ten hlavní důvod je prostý: když už nebudou žádné fyzické bankovky, lidé už nebudou mít žádnou ekonomickou autonomii. Řekněme třeba, že budou stagnovat spotřebitelské výdaje. Žádný problém, dáme zápornou úrokovou sazbu -20%. Můžeme se vsadit, že pak hned začnou utrácet – buď to, anebo zažijí 20% ukrácení svých vkladů.
Krátce žádná hotovost v podstatě znamená žádnou dolní mez a bez jakékoliv dolní meze může být ekonomika ve všech ohledech úplně centrálně plánovaná.
[quote align="center" color="#999999"]
[/quote]
Spotřebitelé neutrácí? Žádný problém. Jen zdaňte jejich nadbytečné zůstatky na účtu. Ekonomika se přehřívá? Zase žádný problém. Zvedněte úrok z držby na účtu, abychom lidi podnítili k menšímu utrácení. Takže když už jsou v partě Citi, Harvard, Dánsko a Peter Bofinger, člen německé rady ekonomických expertů, tak nás vůbec nepřekvapuje, že i Švédsko (už teď jeden z vůdců hnutí za bezhotovostní společnost) se poohlíží po možnosti, jak přiškrtit série nových bankovek, které teprve loni zavedlo, a přikračuje blíže k bezhotovostní utopii.
„Loni Švédsko zavedlo série nových bankovek nahrazujících jeho staré korunové bankovky. Ale čísla naznačují, že i ty by do půl desetiletí měly zmizet z oběhu, pokud bude vývoj směrem k bezhotovostní společnosti pokračovat,“ hlásí The Local, s pokračováním, že „dnes ve Švédsku hotovostní transakce nepředstavují více než dvě procenta hodnoty všech prováděných plateb, a tento odhad během příštích pěti let klesne pod 0,5 procenta.“
Někteří tento nový trend vítají – např. poskytovatelé kreditních karet – jiní k němu mají výhrady. „Děje se to zběsilým tempem. A pro mnoho starších lidí je důležité, aby mohli používat hotovost. Myslím, že dnes je to zákonné platidlo a musíte mít možnost jej používat, dokud se parlament nerozhodne jinak,“ řekla v pátek Švédskému rádiu předsedkyně švédské organizace penzistů PRO Christina Tallberg.
No, dokud to nerozhodne parlament, nebo daleko spíše, dokud to nerozhodne Riksbank a Stefan Ingves. Protože při -0,55 je „ten scénář tak, jak až nízko to může jít.“
No, když jste bez koruny, tak ta otázka přestává mít smysl. Ten „problém“ prostě vyvane.
„Někdy se prostě musíte naučit nové věci. V přechodné době je to trochu nepohodlné, ale myslím si, že to bude jednodušší, takže si dost brzy uvědomíte, že je to daleko snadnější a lepší, když nemáte hotovost,“ řekl úřadující ombudsman Krister Colde odborářům Unie komerčních zaměstnanců (Handels).
Proslulá poslední slova Kristere.
Zdroj: zerohedge.com