Ruské Ministerstvo zdravotnictví zveřejnilo návrh vyhlášky, v níž se „poruchy pohlavní identity“ a „duševní poruchy a poruchy chování související se sexuálním vývojem a orientací“ přirovnávají k nemocem, které je potřebné léčit. Podle Mskagency.ru a dalších informačních zdrojů, Ministerstvo zdravotnictví Ruské federace připravilo návrh vyhlášky, který vnáší změnu do „Postupu při poskytování lékařské péče při duševních poruchách a poruchách chování“.
V souladu s tímto dokumentem se navrhuje v psychiatrických léčebnách zřídit sexuologické ordinace, kde budou muset absolvovat léčbu osoby, „které trpí poruchou pohlavní identity, sexuální preference a poruchami spojenými se sexuální vývojem a orientací“.
Tento dokument byl zveřejněn na federálním portálu návrhů normativních právních aktů dne 19. února.
„Sexuologická ordinace je určena k poskytování pomoci těm, kteří trpí: sexuálními dysfunkcemi, které nejsou způsobeny organickými poruchami nebo nemocemi, a také sexuálními dysfunkcemi smíšeného původu; poruchami pohlavní identity; poruchami sexuální preference; psychologickými a behaviorálními poruchami spojenými se sexuálním vývojem a orientací; rodinně-sexuálními disharmoniemi“, uvádí se v návrhu.
Léčba v těchto ordinacích znamená „účast společně s psychiatrem na realizaci soudního nuceného opatření lékařského charakteru u osob, které trpí pedofilií; vymezení indikací pro změnu pohlaví v osobních dokumentech; a též posouzení dočasné pracovní neschopnosti“.
[quote align="center" color="#999999"]
[/quote]
Kromě toho budou zaměstnanci ordinace povinni vést „zdravotně-vzdělávací, poradenskou a preventivní činnost v oblasti formování sexuality v dětství a dospívání a sexuální výchovy“.
Připomeňme, že v roce 1990, byla homosexualita vyloučena z desáté revize Mezinárodní klasifikace nemocí WHO (MKN-10), a proto již není považována za nemoc.
Diagnóza egodystonické homosexuality v MKN-10 se zachovala, označuje se jako „touha pacienta změnit svou sexuální orientaci vzhledem k přidruženým psychickým a behaviorálním poruchám“. Jinými slovy, za duševní poruchu se v současných dokumentech přijatých WHO nepokládá homosexualita, ale s ní spojený duševní nepokoj homosexuálních pacientů, v jehož následku u nich může nastat touha změnit orientaci.
V návaznosti na rozhodnutí Světové zdravotnické organizace homosexualita už není považována za patologii v mnoha zemích včetně Ruska. Nominálně vzato, dokument MZ RF není v rozporu s MKN-10, ale de facto vytváří podmínky pro patologizaci homosexuality a nucenou „léčbu poruch sexuální orientace“ například u mládeže, která v období dospívání začíná vnímat, že je přitahována k osobám stejnému pohlaví.