V rozporu s diplomatickou tradicí neříkat nic důležitého nebo konkrétního na veřejnost řekl Lavrov ve svém velkém interview s Moskovskij Komsomolec otevřeně, že 1) Rusko nabídlo USA, aby splnily několik „jednoduchých“ podmínek k realizaci syrského příměří; 2) situace se teď může vyvinout do jedné ze tří variant: do vyjednání kompromisu, do Assadova vojenského vítězství a do velké války za účasti všech zahraničních hráčů. Lavrov také objasnil, že přes všechny hrozby ze strany NATO a Turecka, USA a EU nejsou tito na třetí variantu připraveni, a teď už je jedinou otázkou, kdo donutí koho, aby přijal jeho podmínky při jednáních o syrském osudu;


3)Turecko se teď přes všechny své hrozby těžko odváží začít plnocennou intervenci, když tam jsou nasazené ruské Aero-kosmické síly.

1. „Aniž bych odhaloval příliš podrobností, uvedu, že na rozdíl od těch, našich kolegů včetně USA, kteří neustále požadují okamžité zastavení palby, což je cosi, proti čemu se US spojenci v regionu staví, protože trvají na tom, že o otázce zastavení palby lze diskutovat jedině, když Bashar Assad odejde, jsme Washingtonu navrhli konkrétní scénář, který vzali v úvahu. Ministr zahraničí Kerry o něm mluvil ve svém interview. Doufám, že Washingtonu nezabere zvážení našich jednoduchých návrhů příliš mnoho času.“

S tím, jak mají Assadovy a íránské síly obklíčené Aleppo, drží Rusko teroristům zbraň u hlavy, a když se obrací na panikařící šéfy těchto teroristů, tak uvádí několik podmínek k vyjednávání. Ty jsou dost jednoduché – stáhněte své teroristy, nechte Assadovu politickou opozici a nechte je vypracovat podrobnosti ústavních reforem a poněkud cyničtěji, rozdělit Sýrii do sfér vlivu při udržení suverenity a integrity této země. Jestli nebudou tyto podmínky akceptovány, obklíčení se uzavře, Aleppo bude vyčištěno od teroristů, hranice s Tureckem bude pod kontrolou – a vaši militanti tak budou zbaveni vaší pomoci.

2. „Známý ruský znalec Východu Vitalij Naumkin mi nedávno řekl, že v Sýrii vidí tři možné scénáře: kompromis v Ženevě, vojenské vítězství syrských vládních sil a velkou válku s přímou účastí několika vnějších mocností. Souhlasíte s tímto hodnocením? Pokud ano, které z nich se vám jeví jako nejpravděpodobnější?“

Lavrov: „Souhlasím, toto vše leží na stole. Pokud nebudou jednání úspěšná nebo se znemožní, aby vůbec začala, bude kladen důraz na vojenské řešení.“

Lavrov souhlasem s Naumkinovým  hodnocením dal na srozuměnou, že jedinou alternativou ke kompromisu v Ženevě je buď naprosté vojenské vítězství Assada nebo plnocenná válka za účasti NATO. Protože jak Turecko, tak Saúdská Arábie zdůrazňují, že své síly do Sýrie vyšlou jedině jako součást USA vedené koalice. To zní hrozivě, ale ve skutečnosti to znamená, že do Sýrie bez USA nepůjdou. Tady si člověk musí připomenout, že jak USA, tak NATO rozpoutávají vojenské intervence jedině proti těm, kdo jsou o pár řádů slabší a nejsou schopni jim způsobit těžké ztráty. Přítomnost ruských Aero-kosmických sil v Sýrii situaci radikálně mění a je to hlavní překážkou intervence. „Důraz na vojenské řešení“ je možná tím, co by chtěli, ale slova a činy nejsou to samé.“

[quote align="center" color="#999999"]