Spojené státy rozšiřují svou přítomnost v Sýrii. Satelitní snímky pořízené 28. prosince ukazují probíhající stavbu prodlužované ranveje letiště v Rmeilanu v provincii al-Hasaka, čímž se upravuje na zabezpečování velkých letadel. Dále už od prosince jsou v oběhu zprávy, že US připravují vyslání letectva do Rmeilanu. Tyto zprávy potvrzují, že přinejmenším některé z těchto zvěstí jsou pravdivé.
Ranvej tohoto letiště byla před touto válkou jen 700 metrů dlouhá a vypadá to, že ta délka se zdvojnásobuje.
Tohoto letiště se mezitím zmocnily kurdské Lidové ochranné jednoty (YPG), které toto letiště kontrolují už přes dva roky.
Potvrzení rozšiřující se US přítomnosti přichází uprostřed militaristických prohlášení vicepresidenta Josepha Bidena, který během projevu na tiskové konferenci s tureckým premiérem Ahmetem Davutoglu v Istanbulu tvrdil, že US jsou připraveny pro vojenské řešení v Sýrii.
Den před tím pozemní operace v Iráku a Sýrii rovněž oznámil US ministr obrany Ashton Carter. Konstatoval, že 101. Aeromobilní divize do Iráku brzy vyšle 1 800 vojáků. Plány pro Sýrii nejsou zatím známy.
US vedený vojenský blok je bezpochyby překvapen úspěchem Syrské arabské armády podporované ruskými Aerokosmickými obrannými silami a údajně i ruskými vojenskými poradci.
Rovněž přichází zprávy, že Rusko využívá civilní letiště v syrském městě Qamishli, které v současnosti kontrolují Kurdové.
[quote align="center" color="#999999"]
[/quote]
Toto letiště leží v provincii al-Hasaka a turecká média tvrdí, že jej navštívilo asi 100 ruských důstojníků a vojenských expertů, kteří si to letiště důkladně prohlédli.
Připomínáme, že od té doby, co se v Sýrii objevily ruské raketové systémy S-400, tak už turecké válečné letouny vzdušný prostor této země nenarušují.
Jižní fronta už před měsícem předpovídala, že spojenci NATO budou naléhavě zkoušet realizovat nějaký nový plán na uchvácení kontroly přinejmenším nad severním ropným koridorem z Iráku a pokusí se využít této příležitosti, aby Rusko zatáhly do dlouhé a drahé války.
K tomuto plánu patří okupace kriticky důležitých infrastruktur včetně ropných polí kontingentem NATO a zřízení protivládních, tj. proti-ruských a proti-íránských sil v některých částech rozdělené Sýrie.
Realizace tohoto plánu by snadno mohla vést ke globální válce rozpoutané vojenskou eskalací Syrské krize. Sázky v tomto globálním geopolitickém přetlačování tedy zase stouply.
Překlad: Miroslav Pavlíček
Zdroj: southfront.org