Přesně před měsícem využilo Rusko svého uchycení v Sýrii k vyslání Tupolevů Tu-95 Bears, Tu-22 Blinders a Tu-160 Blackjacks do bojů proti anti-Assadovským živlům včetně ISIS a al-Nusra. První záběry strategických dálkových bombardérů v akci pronikly na povrch 17. listopadu a posloužil jako vzkaz, že Moskva je ochotna zdvojnásobit svůj bojový závazek, i když se ukázalo, že zajistit taková klíčová města jako Aleppo bude daleko obtížnější, než Kreml původně předpokládal.
Podle generála Anatolije Konovalova, zástupce velitele ruského Dálkového letectva, provedly dalekonosné letouny Moskvy od poloviny listopadu 145 vzletů proti teroristickým cílům. „Celkem dalekonosné letouny v Sýrii provedly asi 145 misí, shodily asi 1 500 bomb a odpálily asi 20 křižujících střel,“ řekl Konovalov.
Ti, kdo Syrský konflikt sledují, by si mohli vzpomenout, že počátkem září (takže před tím, než Moskva zapojení Ruska „oficializovala“) dělaly US nátlak na Řecko, aby Rusku odmítalo použití svého vzdušného prostoru k zásobovacím letům do Latakie. Následně uvedlo Bulharsko, že „má dost vážené pochybnosti o nákladu těchto letounů“, aby jim odmítlo privilegium přeletů.
No v průběhu rozebírání misí ruských dalekonosných bombardérů Konovalov uvedl, že Tu-160 byly nuceny létat z letiště v Oleněgorsku v ruském severozápadním regionu Murmansk.
Můžete se ptát, co je na tom tak pozoruhodného? Zde je zase Konovalov: „Evropa nás létat nenechala, Turecko nás létat nenechalo, my jsme ale ukázali, že jsme i za takových podmínek schopni si s takovým úkolem poradit za použití letišť na ruském území.“
Jinými slovy Evropa s Tureckem Rusku odmítly dovolit použit svůj vzdušný prostorů k provádění náletů proti těm samým teroristům, kteří zaútočili v Paříži, jen čtyři dny před vysláním dalekonosných letounů k náletům v Sýrii. „Ruští piloti museli vzlétat do Sýrie z nejsevernější ruského vojenského letiště v Oleněgorsku, aby obešli Evropu a pak přelétat Středozemní moře k Sýrii,“ dodává Sputnik.
Co se týče EU, toto odmítnutí nejspíš vyvěrá z dlouhodobého sporu o Ukrajinu a z navazujících ekonomických sankcí, které jsou samozřejmě součástí balíčku obecně zmrazených vztahů mezi Bruselem a Moskvou. Co se týče Turecka, je dost jasné, proč se Ankara snaží dělat Rusům těžkosti. Tyto dvě země po Erdoganově kroku se sestřelením ruského bojového tryskáče u syrské hranice zabředly do intenzivní slovní války, a tak je podobně jako zavření Bosporu zabraňování přeletů ruských bombardérů do Sýrie jen jedním z dalších způsobů, jimiž Ankara Moskvě ztěžuje úsilí o záchranu Assada.
Ve výsledku je čím dál evidentnější, že když přijde na „spolupráci“ při válce s terorem, tak jedna strana svou roli neplní.
Překlad: Miroslav Pavlíček
Zdroj: zerohedge.com
[quote align="center" color="#999999"]
Nové informace o demokracii ohrožujících experimentech elektrické stimulace mozku.
První tištěné periodikum na světě, které se nebojí zveřejnit výzkumy kryté státním tajemstvím, je právě v prodeji v Česku i na Slovensku.
2015 – LISTOPAD / MŮŽEME MÍT SUPERPOWER?
…[/quote]