Ať už sledujete mainstreamové kanály anebo nezávislá média, určitě jste zaregistrovali, jak jsou postupně v USA utlačována práva občanů, obzvláště pokud jsou Afroameričané. Jeden z posledních případů nadměrné policejní brutality je útok na černého muže Freddieho Graye, který skončil se zlomeným krkem a následně svému zraněním podlehl. Týden nato v Beltimoru vypukly nepokoje. Tento příklad jen ukazuje, jak policie využívá příliš síly při zatýkání nevinných (jinými slovy neagresivních) občanů. Nejen to. Freddie během celého incidentu prosil o lékařskou pomoc, avšak ta mu byla odepřena. Z jednání policie se vytrácí lidskost, čímž ztrácí důvěru občanů. A jakmile je ta narušena, je těžké ji získat zpět.
Liší se jednání policie podle rasy?
V USA si této problematiky začalo všímat více lidí, a tak jedna skupina Američanů udělala experiment – dva muži šli po ulici se zbraní AR-15 (držení této zbraně je LEGÁLNÍ!). Jeden bílý a druhý černý. Záměrem experimentu bylo zjistit, zda s nimi policie bude zacházet jinak, soudě podle jejich rasy. To, co uvidíte ve videu, je dost šokující. Když si uvědomíte reálnou situaci, je to dost smutné.
Je možné tento problém změnit?
Nemůžu mluvit o policejní síle mimo Severní Ameriku, ale podle vlastních zkušeností se s policií necítím bezpečně ani chráněně. Nikdy nevím, jestli na mě nezaútočí, i když jenom procházím kolem. Myslím si, že policie má ve svých rukou příliš moci, je nesmyslně chráněna a chová se jako gang. Je protkaná korupcí a ti „dobří“ policajti se bojí promluvit a odhalit tak „své vlastní lidi“.
Neříkám, že všichni policajti jsou zlí a zkorumpovaní. Jenom říkám, že bychom měli dělat něco s těmi, kteří jsou. Další a další militarizace u policie posiluje skupinovou mentalitu. Nemělo by to být „my versus oni“. Policie je tu pro nás. Pokud jí ale nevěříme, a ne že by se s tím snažila něco dělat, na koho se pak máme obrátit o pomoc?
[quote align="center" color="#999999"]
[/quote]
Zdroj: ce.com