Lidé ve Spojených státech se cítí ohroženi, jak ze zahraničí, tak zevnitř, a jak hlásí Reuters, když se ptal jak na US presidenta Baracka Obamu, tak na ruského presidenta Vladimira Putina, tak to bylo zatraceně těsné hlasování. Nový průzkum od Reuters přes Ipsos zjišťuje, že třetina Republikánů si myslí, že president Obama představuje pro Spojená státy bezprostřední ohrožení, které zastiňuje i obavy před ruským presidentem Vladimirem Putinem a syrským presidentem Bašárem Asadem. Podle jednoho sociologa na tom nesou vinu „americká televizní média s americkou politikou a se spoustou prodávání strachu.“
Světlá strana administrativy je tak jasná, že ISIS a Al Kaiída vládu pořád jako bezprostřední hrozba překonávají, takže až potud je to pro nositele Nobelovy ceny míru ještě dobře.
Nedávný průzkum Reuters přes Ipsol se ptal více než 3 000 Američanů, co oni vidí jako největší hrozbu pro sebe a pro zemi. Celkově to bylo velice těsné, když 20% vidělo zdroj bezprostředního ohrožení v Putinovi, v porovnání s pouhými 18%, kteří říkali to samé o Obamovi.
Reuters:
[quote align="center" color="#999999"]
Myslím, že lze s jistotou říci, že národně bezpečnostní experti asi s tím, co si vybrala veřejnost, souhlasit nebudou.
Mnoho lidí se strachuje daleko více před Boko Haram, děsivou skupinou islamistických radikálů v Nigérii, ale tak nuznou, že by jim asi dělalo potíže zaplatit si letenku do Spojených států, než před Ruskem, které nedávno provedlo invazi do význačné evropské země. A úžas budících 34 procent si myslí, že vůdce chudičké Severní Korey Kim Jong-un, je bezprostřední hrozbou. Kim by sice mohl mít i pár atomovek, ale tahle země je jinak děravá jak cedník, tak chudá, že aby se vůbec nakrmila, tak spoléhá na mezinárodní pomoc. Avšak uvážíme-li, jak rychle stáhlo Sony Pictures z kin „The Interview“, tak to vypadá, že nejen veřejnost se bojí tohoto mladého muže s unikátním účesem.
Nejvíce znepokojující část ale spočívá v tom, jak Američané na sebe pohlíží vzájemně, prostě jen kvůli politické straně, kterou mají v oblibě. Třináct procent z nás vidí bezprostřední hrozbu buď v Republikánské, nebo v Demokratické straně. To je stejné číslo, jaké si myslí, že tou hrozbou by mohla být Čína.[/quote]
K tomu ještě poznamenává Guardian, třetina Republikánů věří, že president Barack Obama představuje pro Spojené státy bezprostřední ohrožení, což daleko překonává obavy před ruským presidentem Vladimirem Putinem a syrským presidentem Bašárem Asadem.
[quote align="center" color="#999999"]
Lidé, kteří byli tázáni, mají největší obavu před hrozbami spojenými s potenciálními teroristickými útoky.
Militanti Islamistického státu byli považováni za bezprostřední hrozbu 58% respondentů a al Kaiída 43%. Severokorejského vůdce Kim Jong Una považuje za hrozbu 34% lidí a íránského ajatolláha Ali Chamenejiího 27%.[/quote]
* * *
Zbytek světa je mezi tím určitě znepokojen Spojenými státy.
[quote align="center" color="#999999"]
V průzkumu Gallupu mezi 65 zeměmi jmenovala jedna čtvrtina jako největší hrozbu světovému míru Spojené státy.
Možná, že by to nemělo tolika překvapovat, když jen asi polovina Američanů věděla, která země byla ta jediná, co kdy shodila jadernou bombu.[/quote]
[quote align="center" color="#999999"]
[/quote]
Překlad: Miroslav Pavlíček
Zdroj: zerohedge.com, reformy.cz