Většina amerických expertů oslovených časopisem Foreign Affairs nesouhlasí s nápadem poskytnout vojenskou pomoc ukrajinské vládě. Z dvaceti sedmi odborníků v oblasti mezinárodní politiky, kteří se se svým názorem svěřili zmíněnému časopisu, hovořilo osmnáct o nebezpečí nebo nesmyslnosti poskytnutí Kyjevu amerických zbraní. „Situace na Ukrajině je nepochybně složitá, ovšem tvrdit, že bezpečnost USA (a dokonce i NATO a Evropy) je neoddělitelná od ukrajinské…k tomu neexistuje žádný důvod a je to tvrzení nepřesvědčivé. Začínat konfrontaci s Ruskem v regionu, který s ním sousedí a který znamená pro jeho zájmy mnohem víc, než pro zájmy USA, je špatný a dokonce nebezpečný nápad“, domnívá se mimo jiné Rajan Menon, profesor politologie městské koleje New Yorku a vědecký pracovník Salcmanova ústavu průzkumu války a míru.
Podle mínění Keitha Darena, profesora školy mezinárodní služby Americké univerzity ve Washingtonu vzbuzují rozhovory o vyzbrojování Kyjeva pouze iluzi, že vládní vojska mohou zvítězit na bojišti, a snižují pravděpodobnost urovnání. Pro ukrajinskou vládu neexistuje jiná alternativa než „hořké pilulky dezintegrace a neutrálního statusu a také uzavření schémat, která korumpované vůdčí osobnosti této země uplatňovaly k rozkrádání obrovských částek peněz“, soudí Daren.
Joshua Itzkowitz Shifrinson, expert Texaské mezinárodní univerzity poukázal na to, že čistě obranné zbraně zatím neexistují. Byrokratické seznamy, na kterých jsou některé druhy zbraní označovány za obranné, ignorují realitu války. „Obranná pomoc může být využita k útočným cílům“, zdůrazňuje americký expert. Kromě toho poukazuje na to, že obyvatelstvo východu Ukrajiny je velice silně motivováno k tomu, aby se oddělilo od Kyjeva, nebo omezilo jeho vliv v regionu. „Pouze urovnání mezi ukrajinskou vládou, Moskvou a povstalci může skoncovat s násilím, zatímco americká pomoc způsobí zmatek v poměru sil v konfliktu a donutí všechny strany, aby bojovaly s větší zuřivostí a déle“, soudí Itzkowitz Shifrinson.
„Vyzbrojování Ukrajiny bude mít za následek eskalaci násilí, nedonutí ale Putina, aby se sklonil před západními požadavky“, prohlásil John Mearsheimer, profesor Chicagské university. Vojenská pomoc Kyjevu rovněž poškodí transatlantické vztahy, protože evropské státy, především Německo, jsou rozhodně proti vyzbrojování Ukrajiny, zdůraznil americký profesor.
Mnozí z expertů oslovených časopisem Foreign Affairs mají za to, že dodávky zbraní Kyjevu budou mít za následek eskalaci konfliktu.
[quote align="center" color="#999999"]
[/quote]
Zdroj: czech.ruvr.ru