Nesmírný jasně oranžový záblesk osvítil oblohu nad ruskou Sverdlovskou oblastí na Urale. Zatímco místní zachytili na četných kamerách obrovitý ‚výbuch‘, tak jak vědci, tak záchranné služby pořád ještě tuto událost usilovně zkouší nějak vysvětlit. Temná večerní obloha ve městě Rež ve Sverdlovské oblasti u ruského Jekatěrinburgu se 14. listopadu asi na deset sekund přebarvila na jasně oranžovou, přičemž místní tuto událost zachytili na několika kamerách. Řidič, který tento obrovitý záblesk nafilmoval palubní kamerou, toto video později umístil na YouTube s tím, že spousta lidí to komentovala, že to viděli také. Tento jev ve městě Rež nafilmovali i teenageři na mobilní telefon.
Teorie, co mohlo tento „záblesk“ způsobit, se objevily jak na sociálních médiích, tak v těch tradičních, kde mezi nejčastějšími dohady je meteorit nebo vojenské cvičení v oblasti. Regionální záchranné služby řekly, že v souvislosti s touto události nebyla zaznamenána žádná nehoda. Ani žádný zvuk výbuchu nebyl hlášen.
Podle E1.ru činitelé záchranných služeb naznačovali, že za zábleskem by mohli být vojáci, jelikož mohli mít naplánovánu činnost likvidace starých výbušnin. I městská správa říkala, že by mohla probíhat likvidace munice, zatímco vojáci samotní popírají, že by oni byli za touto záhadou.
„Ten den neprobíhalo žádné cvičení ani výcvik a v regionu není umístěna žádná vojenská jednotka, takže my s tím nemáme nic společného,“ řekla E1.ru vojenská tisková služba.
Ohnivá koule vzniklá kvůli nárazu asteroidu do zemské atmosféry patří k dalším předpokládaným důvodům hořící oblohy.
„Vypadá to, jako by k nám vletěl padající bolid. Protože byla nízká oblačnost, tak zanikl nad mraky a osvítil celou oblohu,“ řekl 66.ru člen meteoritické komise Ruské akademie věd Viktor Grochkovskij.
Další astronom Vadim Krušinskij o této teorii svého kolegy pochybuje, když říká, že barva záblesku nepodporuje spekulace o asteroidu. Odstín barvy závisí na teplotě tělesa a záblesky způsobené bolidy jsou obvykle světlejší, vysvětloval Ekburg.tv. Tento inženýr z observatoře navrhl svou vlastní teorii, když řekl, že to mohl způsobit start kosmické rakety.
Momentka z videa na youtube (Andrey Kazantsev)
Dráhy startů z kosmodromu v Plesecku vedou nad touto oblastí, řekl Krušinskij. Ale podle webu ruské Federální kosmické agentury došlo k poslednímu startu z kosmodromu v Plesecku 29. října a další je plánován na 24. listopadu.
Lidé na Urale už zažili ‚vpád‘ z vesmíru před pouhým rokem a půl, kdy tuto oblast zasáhl proslulý Čeljabinský meteor. Obrovitý výbuch ohnivé koule v únoru 2013 zranil přes tisíc lidí, hlavně skleněnými střepy, a poškodil mnohé obytné i průmyslové budovy.
[quote align="center" color="#999999"]
[/quote]
Zdroj: rt.com