Velkého bílého žraloka o délce devíti stop (2,7 m) u australského pobřeží „divoce schramstlo“ záhadné stvoření, což se stalo námětem dokumentu filmaře Davida Riggse, který se snaží zjistit, jaké záhadné stvoření za tento útok může. Tento film, Lov na super-predátora, který má vysílat Smitsonian Channel, je o Riggsově stopování stvoření, které před 11 lety zaútočilo na žraloka v Jižním oceánu. Kinematograf Riggs od té doby neúnavně pracuje, aby zjistil, co mohlo jednoho z vrcholných predátorů oceánu zabít. Australští vědci v tomto filmu vysvětlují, že na tomto velkém bílém žralokovi bylo přichyceno sledovací zařízení.
Řekli, že žraloka v hlubinách oceánu sežralo záhadné stvoření čtyři měsíce poté, co jej na něj u pobřeží zavěsili, asi 4 km od místa, kde to zavěšení proběhlo.
V klipu z tohoto filmu Riggs říká: „Když mi poprvé řekli o datech, která přišla ze sledovače na žralokovi, tak to bylo naprosto ohromující.“
Žralok si plaval v hloubce 1 900 stop (600 m), když tu došlo k ohromné teplotní změně – během sekund přešel ze 7°C na 25°C.
Vědci říkají, že k něčemu takovému mohlo dojít jen tak, že žraloka snědlo jiné stvoření – a ta následná teplotní změna ukazuje, že sledovací zařízení bylo v žaludku jiného živočicha.
„Otázka, která přišla na mysl ne jen mně, nýbrž každému, kdo se s tím setkal, zněla ‚co to bylo?‘“ říká Riggs. „Něco ho jasně sežralo. Co sežere takhle velkého žraloka? Co mohlo zabít 9 stopového bílého?“
V dokumentu zkoumané možnosti začínají legendárními stvořeními jako Kajdžu a Gozilla, přes dalšího mnohem většího žraloka, který byl tak hladový, že zaútočil na svůj vlastní druh.
„Podíváme-li se na profil živočicha, co ho sežral, tak 26 stupňů je sice dost vysoká teplota, ale ne dost, aby to byl savec, je to ale něco značně velikého, aby si to udrželo takovouto teplotu – čím je zvíře větší, tím je schopnější udržovat si vyšší teplotu. “
„Zmínky o gigantismu jsou dobře zadokumentované u druhů, u kterých by to podle mě bylo možné.“
[quote align="center" color="#999999"]
[/quote]
Překlad: Miroslav Pavlíček
Zdroj: ibtimes.co.uk