Vědci z Kalifornie tvrdí, že nová technologie brzy umožní masivním 3D tiskárnám, aby stavěly celé vícepodlažní budovy, což jim nemusí zabrat ani den. Profesor Behrokh Khoshnevis z Univerzity Jižní Kalifornie pracoval celé roky na této technologii zvané „contour crafting“ a získal si tím pocty od National Inventors Hall of Fame (Národní síně slávy vynálezců) a dokonce od NASA. Brzy, jak říká, bude možné použít tento systém na vytváření celých betonových budov pomocí zařízení, která jsou v podstatě gigantické 3D tiskárny. „V zásadě jde o zvětšení měřítka 3D tisknutí do velikosti domů“, řekl Khoshnevis MSN.
Dnes se už dělá všechno automaticky, pověděl profesor reportérům, vše od bot, oblečení až po domácí spotřebiče a auta.
„Jediná věc, která se ještě buduje rukama, jsou domy,“ říká.
Pokud se vše vydaří, jak má, někteří lidé budou brzy vlastnit domy „vytisknuté“ za méně než 24 hodin.
V současné době jsou 3D tiskárny (podstatně menší) dostupné za několik stovek dolarů. Umí proměnit digitální plány do opravdových produktů všech možných druhů.
Použitím této technologie na vyšší úrovni, a s pomocí betonu namísto plastu, bude možné přinést revoluční způsob výstavby domů a podobných struktur, myslí si Khoshnevis.
Proces začíná tím, že se vyrovná prostor, kde se bude 3D-vytisknutý dům stavět, a základy se vyplní betonem. Systém kolejí se poté vztyčí okolo základů, zatímco samotný tisknoucí přístroj se bude pohybovat pomocí stroje podobnému jeřábu.
Stejně jako tradiční 3D tiskárny, systém opatrně vylévá materiál vrstvu po vrstvě, přičemž přístroj pozvolná stoupá do výšky, když se vrstva zaplní. Naštěstí místo toho, aby se nápad používal na výrobu hraček, anebo, jak si někteří vyrobili, zbraní, může se tento proces brzy využívat na tvorbu celých budov vytvořených „skoro z ničeho“.
„Dům nebo celá kolonie domů, každý s jiným designem, může být automaticky zkonstruovaný jedním tahem“, píše se na webu Contour Crafting. Designy berou v úvahu nutné přídavky, jako kanalizace, potrubí, elektrický rozvod a okna, čímž se už mohou snadno dovybavit, jakmile je struktura dostavěná a pevně stojí.
Contour Crafting by mohl být kritickou pomůckou pro výstavbu budov v rychle se rozvíjejících místech, pokračuje text z webu, pokud se naskytne příležitost, na místech, která nejsou na Zemi. Vědci dodali, že zahájili výzkum, zda by mohly být 3D tiskárny umístěny případně i na jiných planetách a „tisknout“ nové kolonie, prohlašují, že „Countour Crafting bude nejspíš jeden z velmi mála rozumných přístupů k budování lidské kolonizace na Měsíci a Marsu.“ Khoshnevis navíc tvrdí, že materiály dolované z měsíčního povrchu by mohly sloužit jako materiál na výstavbu místních budov.
Mezitím se web o Contour Craftingu zabývá objevem možností na Zemi. Khoshnevis považuje svůj vynález za schopný přemístit lidi, kteří byli vytrženi ze svých rodných míst kvůli válce, ekonomické krizi nebo přírodním katastrofám, a „nabídnout jim dostupné a důstojné bydlení“.
Překlad: Jan Petrák
Zdroj: rt.com