Evropská komise pohrozila Německu disciplinárními sankcemi, pokud bude i nadále dosahovat takových obchodních přebytků v rámci Evropské unie. Zatím to tak vypadá. Prý se Německo stará o vlastní zájmy a ne o zájem dalších zemí Evropské unie, nestimuluje dostatečně poptávku. To snad Evropská komise nemyslí vážně. Německo patří k největším přispěvatelům do unijního rozpočtu, podílelo se největší měrou na záchranných balíčcích pro evropské banky.
Nyní Evropské komisi vadí, že jiné země kupují německé zboží a že zároveň Němci nekupují zboží vyrobené v jiných evropských zemích. Kdyby to bylo dotované, tak neřeknu, ale o nepovolených dotacích se nikde vůbec nemluví.
Buď tedy v rámci EU má být volný trh, nebo ne. Pokud ano, tak Evropská komise káže bludy a pokud ne, chystá se EU do kytek.
Otázkou je, kdo potřebuje koho více? Potřebuje více Německo euro nebo eurozóna potřebuje Německo ve svém středu?
Německo není na obchodu s eurozónu dramaticky závislé. Proto by se ani ono nemuselo bránit odchodu vybraných zemí z eurozóny. Naopak. Pokud to neudělají oni, může to udělat Německo samotné.
Po druhé světové válce si Německo zakládalo na nízké inflaci a silné marce. Tu potom obětovali na oltář evropské integrace (mimochodem, marka ale i nadále zůstala zákonným platidlem, euro bylo pouze přidáno).
Německo stojí stát před otázkou, zda raději slabé a inflací hrozící euro spravované Evropskou centrální bankou nebo relativně silnou vlastní marku řízenou Bundesbankou. Co myslíte, že Německo časem zvolí?
Osobně jsem přesvědčen, že Německo scénáře o odchodu z eurozóny zpracované má. Jestliže Bundeswehr má zpracované scénáře Peak Oil až po systémovou krizi politického zřízení, tak nevěřím, že by neměli zpracované scénáře návratu k marce včetně všech nezbytných detailů.
Německo se tak bez stávajícího eura obejde. Stávající eurozóna se však bez Německa neobejde, pokud nebude chtít dopustit pokles kurzu eura proti hlavním světovým měnám o desítky procent.
Zdroj: proinvestory.cz