Během přehlídky k výročí íránsko-irácké války předvedla armáda střely schopné zasáhnout Izrael a americké základny. Prezident Rohani říká, že je připraven k rozhovorům se Západem a že Izrael ‚pošlapal všechny mezinárodní dohody o zbraní hromadného ničení‘. Írán v neděli na přehlídce předvedl 30 střel s nominálním dosahem 2 000 kilometrů, je to poprvé, kdy jich předvedl tolik. Tyto střely mají deklarovanou schopnost zasáhnout izraelské cíle. Írán je předvedl při přehlídce k výročí propuknutí íránsko-irácké války z let 1980-88 12 raket Sejil a 18 Ghadr. Deklarovaný dosah obou střel nejenže klade do jejich dosahu Izrael, ale i americké základny v Zálivu.
Íránský prezident Hassan Rohani na přehlídce promluvil v předvečer své cesty do New Yorku k účasti na Valném shromáždění OSN a vyhlásil připravenost své země k rozhovorům se Západem o jejich sporném jaderném problému.
V červnu zvolený Rohani sliboval novou ochotu diplomaticky se spojit se světem a řekl, že tato cesta může být šancí na start nového kola jaderných vyjednávání.
Jak Rohani a prezident Barack Obama plánují navštívit výroční schůzi Valného shromáždění příští týden, čímž vzniká možnost k první výměně mezi americkým a íránským vůdcem za více než tři desetiletí.
Vojska Revolučních gard během této přehlídky (Foto: EPA)
„Íránský národ je připraven k vyjednávání a k rozhovorům se Západem,“ řekl Rohani.
Prezident slíbil, že skoncuje s bombastickým přístupem, který upřednostňoval jeho předchůdce Mahmoud Ahmadinejad, avšak nadále tvrdil, že pozice Teheránu je taková, že má právo provádět ty jaderné aktivity, ze kterých má Západ strach, že by mohlo jít o krok k vývoji jaderných zbraní, zvláště obohacování uranu. Írán říká, že jeho program je mírový, zaměřený na takové účely jako výzkum léčení rakoviny, a že obohacování je nezbytné k takovým účelům, jako je pohon reaktorů.
Írán a Spojené státy jsou rovněž ve při kvůli občanské válce v Sýrii. Teherán podporuje prezidenta Bášara Asada, zatímco Washington podporuje rebely, co ho zkouší svrhnout.
Rohani ve své řeči řekl, že západní vlády musí v jakékoliv dohodě řešící jejich obavy z jejich jaderného programu uznat právo Íránu obohacovat uran.
Rohani řekl, že by se to mělo vztahovat na „všechna práva Íránského národa, zvláště jaderná práva a právo obohacovat uran na svém území v rámci mezinárodních pravidel.“
Střely dalekého dosahu předvedené na přehlídce
„Pokud západní vlády přijmou tato práva, pak jsou Íránci racionální, mírumilovný a přátelský. Jsme připraveni spolupracovat a spolu můžeme vyřešit veškeré regionální problémy a i ty globální,“ řekl íránský vůdce.
„Íránský lid chce rozvoj a neusiluje o výrobu atomové zbraně.“
Foto: AFP
Rouhani jmenovitě nezmínil Izrael při vojenské události, ale jeho odkaz byl jasný.
„Jistý režim je hrozbou tohoto regionu, a ten pošlapal veškeré mezinárodní dohody týkající se zbraní hromadného ničení,“ řekl s poukazem na izraelský nedeklarovaný, avšak všeobecně předpokládaný jaderný arzenál.
Rohani rovněž trval na tom, aby se USA zřekly vojenského úderu proti íránskému jadernému programu, což je možnost, kterou Washington ponechává otevřenou. „Žádný národ nepřijímá válku a diplomacii na jednom a tom samém stole,“ řekl.
Znovu zopakoval íránskou pozici, že nemá v úmyslu stavět jaderné zbraně.
Írán si žádá právo obohacovat uran k mírovým účelům za podmínek Dohody o nešíření jaderných zbraní.
Avšak Rada bezpečnosti OSN uvalila na Írán další kolo sankcí kvůli přezíravosti k ultimátu, že má suspendovat citlivé aktivity, které u Západních vlád budí podezření, že jde o skrytou cestu k dosažení schopnosti vyzbrojit se.
Rohani je na íránské politické scéně umírněný a od svého zvolení v červnu zahájil už několik diplomatických předeher.
Překlad: Miroslav Pavlíček
Zdroj: ynetnews.com