Parazit, který vedl k smrti čtyři rok starý přišel z vodovodní sítě v rezidenční čtvrti – farnosti Svatý Bernard ve státě Louisiana. Parazit, který způsobuje smrtelnou „brain- eating“ infekci byl objeven rozborem vody ve státě Louisiana ve Spojených státech. Výzkum epidemiologů ve farnosti sv. Bernard v blízkosti města New Orleans byl proveden poté, co zde zemřel čtyřletý chlapec po konzumaci vody, které se napil z kohoutku na zahradě svých rodičů, připojeného na vodovodní sítě v této rezidenční čtvrti. Obyvatelé ve zmíněné farnosti mají pochopitelně obavy, které se ještě zvýšily potom, co bylo vydáno varování spolu se seznamem opatření, které zakazuje ve zmíněné oblasti pít vodu z kohoutku.
Jižní stát Lousiana již začal spolupracovat s ministerstvem zdravotnictví a nemocnice Svatého Bernarda Parise, v níž zemřel čtyřletý chlapec, vydala prohlášení, že příčinou smrti byla takzvaná „ meningoencefalitida “. Tento fakultativní parazit vstoupí do mozku přes kontaminovanou vodu, která je vdechována nosem, což vede k infekci, která ničí mozkovou tkáň.
Centrum pro tlumení a řešení nakažlivých nemocí v USA sdělilo, že k počátečním příznakům této poměrně nové choroby patří bolesti hlavy, horečka, nevolnost, zvracení a ztuhlý krk. Akutními a pozdějšími příznaky zmíněného viru jsou zmatenost, nedostatek pozornosti k lidem a okolí, ztráta rovnováhy, křeče a halucinace. Po začátku příznaků postupuje nemoc velmi rychle a obvykle způsobuje smrt za jeden až dvanáct dní. Améba se nemůže dostat do mozku pouhým pitím vody a je možné ho vyhubit v páře nebo chlorováním vody před pitím. Dítě, které zemřelo v Louisianě bylo nakaženo poté, co si hrál na skluzavce na zahradě.
Státní zdravotní důstojník Jimmy Guidry uklidňuje veřejné mínění: „Voda v Lousianě je pitná, přijali jsme základní opatření, jako chlorování vody, což jsme doporučili i místním obyvatelům. Rodinám doporučujeme, aby chlorovali své bazény a vyhnuly se tomu, aby se jim dostala voda do nosu. Přesto chci podotknout, že ambéma je velmi vzácná a ojedinělá a ne každé vdechnutí vody do nosu musí automaticky souviset se zmíněným virem. Opak je spíše pravdou.“
Za desetileté období v letech 2001 – 2010 bylo v celých Spojených státech zaznamenáno dvaatřicet infekcí způsobených virem ambémy, dva lidé z toho přežili. Minulý týden dvanáctiletá dívka Kali Hardingová ze státu Arkansas mohla klidně opustit nemocnici a ze zmíněného viru se zotavuje doma a minulou středu dokonce vystoupila na tiskové konferenci se slovy: „Jsem šťastná, že jsem naživu. Byla jsem dvaadvacet dní na jednotce intenzivní péče a slyšela velmi špatné zprávy o mém zdravotním stavu.“ Její matka potvrdila, že v tu chvíli uvažovala, že by si jí vzala v kritickém stavu domů, ale pak se před jejíma očima odvinul zázrak a Kali se uzdravila i díky experimentální léčbě. Podle lékařů k tomu pomohla včasné diagnostika a rychlá léčba.
Přesto se lékaři shodují, že daleko důležitější je prevence, tedy chlorování bazénů a kontrola vodních zdrojů.
Překlad: Václav Prokůpek
Zdroj: independent.co.uk