Putin obviňuje Kerryho ze lži; prezidenti Mexika a Brazílie Obamu obviňují ze špehování. Jen pár hodin před příletem prezidenta Obamy na Summit G20 ruský prezident Putin kritizoval americké činitele a zvláště ministra zahraničí Johna Kerryho. Putin, když sledoval kongresovou debatu, tak slyšel Kerryho, jak kongresmanovi říká, že síly Al-Káidy už netvoří většinu opozice v Sýrii. Putin tvrdí, že hlavní bojovou jednotkou v Sýrii je al-Nusra, hlavní jednotka Al-Káidy, a že USA to ví.
„Sledovat to mi nebylo příjemné. Když jsme se s nimi bavili, předpokládali jsme, že jsou to slušní lidé, ale (Kerry) otevřeně lže. A to ví, že lže,“ řekl Putin.
„Nejsou ve při jen kvůli Sýrii, ale i kvůli kontroverzi s Edwardem Snowdenem, a tohle všechno se rozehrává, jakmile se prezident objeví na světovém jevišti,“ řekl Fox News dopisovatel Ed Henry.
Samozřejmě, že reakcí Bílého domu je to, že Putin je „úplně vedle.“ Ale, jak Infowars neustále hlásí, důkazy poukazují na syrské rebely jako na pachatele útoku chemickými zbraněmi u Damašku 21. srpna.
Zrovna minulý týden rebelové … „přiznali korespondentovi Associate Press Dale Gavlakovi, že to oni jsou odpovědní za incident s chemickými zbraněmi z minulého týdne, ze kterého Západní mocnosti obviňují síly Bášara Asada, když odhalili, že jejich oběti byly důsledkem nehody způsobené špatným zacházením rebelů s chemickými zbraněmi dodanými Saúdskou Arábií.“
Napětí kolem USA vzrostlo poté, co uniky dokumenty bývalého zaměstnance NSA Edwarda Snowdena odhalující, že USA nejenže špehovaly doma, ale špehovaly i světové vůdce.
Jak brazilská, tak mexická vláda nedávno veřejně vystoupily s projevem, v němž se veřejně distancovaly od „nepřijatelné invaze“ do soukromí ze strany špehovacího programu USA.
Tento týden brazilská prezidentka Dilma Rousseff volala po „mezinárodních regulacích k ochraně jak občanů, tak vlád před kybernetickou špionáží,“ hlásí Washington Post. Dokonce uvažovala nad zrušením své účasti na americké stání večeři naplánované na říjen, kterou byla „poctěna“.
Brazilští činitelé se dožadovali „rychlého písemného vysvětlení domněnek o špionáži.“
Rovněž mexický prezident Enrique Pena Nieto vyjádřil pobouření, když zjistil, že jeho emaily a telefonní hovory před jeho zvolením v červenci NSA monitorovala.
Glen Greenwald z Guardian uvedl v emailu AP, že použili „…DNI presenter, tedy program používaný NSA k otvírání a čtení emailů a on-line chatů,“ aby zachytili elektronickou komunikaci jako Rousseff, tak Pena Nieto.
V reakci na to nabídl Obama své obvyklé nonšalantní ujištění, když uvedl:
[quote align="center" color="#999999"]
„Mohu dát veřejnosti Evropy a celého světa ujištění, že nebudeme slídit po emailech lidí ani poslouchat jejich telefonní hovory. To, o co nám jde, jsou velice konkrétní oblasti zájmu.“
[/quote]
I bývalý ministr obrany Donald Rumsfeld se vyjádřil k Obamově zahraniční politice prázdných řečí, když řekl CNN:
[quote align="center" color="#999999"]
„Tento prezident už zkusil přijít na všechny způsoby, jak všechny a každého obvinit ze všeho. Vůdcovství vyžaduje, abyste se postavili, zaujali postoj, poskytli objasnění a přijali odpovědnost. Nedovedu si představit, že by řekl, že nenakreslil červenou čáru. On červenou čáru nakreslil.“
[/quote]
Překlad: Miroslav Pavlíček
Zdroj: prisonplanet.com