Jak jde americký mainstreamový tisk po vynašeči z NSA Edwardu Snowdenovi a žurnalistovi Guardian Glennu Greenwaldovi, tak si německý Spiegel všímá, že odhalení od iniciátorů těchto úniků přináší zpětná zamyšlení. Od Der Spiegel, Walter Pincus, 80, ví o skandálech své. Tento fejetonista a bývalý reportér u Washington Post psával o skandálech Watergate a Írán-Kontras i o četných se zpravodajstvím spojených záležitostech a získal i Pulitzerovu cenu.
Kritizovali ho, a to i jeho kolegové, za to, že má příliš blízko k americké vládě – zvláště k CIA, pro kterou v mladých letech špehoval.
Teď se ale Pincus opravdu ztrapnil: Minulý týden Washington Post připojil tři odstavce dlouhou korekcí ke dva dny starému fejetonu od Pincuse, v němž jeho základní tvrzení popírá. To je ve 136 let dlouhé historii nejhlasitějších novin amerického kapitálu bezprecedentní.
Pincus spekuloval, že vynašeč Edward Snowden stejně jako ti dva lidé s hlavní odpovědností za vydání odhalení NSA, reportér z Guardian Glenn Greenwald a filmařka dokumentů Laura Poitras, vedli politickou agendu a byli potajmu „řízeni“ zakladatelem Wikileaks Julian Assangem. „Důkazy“ od Pincuse se ukázaly být demonstrativně falešné, což učinilo z tohoto fejetonu, „co to uváděl na pravou míru“ – nebo z toho, co z něj zůstalo – jen o málo víc než zlovolný drb.
Greenwald, který na nějakou dobu uvízl v americké mediální přestřelce, okamžitě otevřeným dopisem protestoval proti těm „nepodloženým nařčením“. Washington Post čekal více než 48 hodin, než bez komentáře zkorigoval své pochybení.
Rostoucí anti-Snowdenoských chór
Ve svém výpadu proti Snowdenovi a Snowdenovým kontaktům u tisku se Pincus přidal jak k vládě, tak k zeitgeistu. Rostoucí počet mediálních kanálů mainstreamu totiž spíše soustřeďuje svoji kritiku na ty realizátory úniků – Snowdena v Moskvě a Greenwalda v Riu – místo na obsah těchto úniků. Titulkům amerických novin nedominují poslední podrobnosti z tohoto zjevně nekonečného skandálu, nýbrž ti lidé, kteří je vynesli na světlo.
…
A tak to pokračovalo. Post potácející se ve finančních potížích, který je odpovědný za odhalení skandálu Watergate, zesměšňoval Guardian za „finanční potíže“ stejně jako za to, že je „malý a lehká váha i podle britských standardů.“ „Proč v Londýně sídlící novinářská organizace odhaluje tolika tajemství o americké vládě?“ pouští se do nich, jako by to měli dovoleno jen američtí žurnalisté.
Nedávný úvodník Postu, který mohl zrovna tak napsat i Bílý dům, argumentoval, že Snowdenovy úniky poškozují „úsilí o boj s terorismem“ a „legitimizoval zpravodajské operace.“ Tyto úniky musí okamžitě skončit, argumentoval – a což je divný závěr od redakce považované za pramáti únikářského žurnalismu. Fejetonista Richard Cohen nebyl zdrženlivý ani trochu: Snowden je „narcis“, Greenwald je „ješita“.
A nebyl sám.
David Brooks v New York Times Snowdena obvinil, že „zradil poctivost a integritu.“
Roger Simon, šéf politických fejetonistů webové stránky Politico, o Snowdednovi referoval jako o „lajdákovi, který se vynořil z pomezí přezíraných.“
Jeffrey Tobbin, esejista z New Yorker, jej nazval „narcisem, který si zaslouží basu.“
A Melissa Harris-Perry z jinak progresivního kabelového kanálu MSNBC, Snowdenovo chování kritizovala jako „narušování národní bezpečnosti.“
V The Huffington Post mediální kritik Jeff Cohen MSNBC nazval „oficiální sítí Obamova Bílého domu“ – Bílého domu, který je za prezidenta Obamy proslulý vyhlášením války vynašečům.
…
Americká šéfka Guardian řekla Huffington Post, že jejich konkurence, když přijde na národní bezpečnost, vykazuje „ve všem nedostatek skepse.“ Od 11.9 se kritické zkoumání považuje za „nevlastenecké“, řekla.
Překlad: Miroslav Pavlíček
Zdroj: zerohedge.com