Bývalý ministr zahraničí Zbigniew Brzezinski přišel s komentářem o vratké povaze současného amerického jestřábího postoje k Sýrii, když v interview z 24. června prohlásil, že podezírá určité neo-konzervativní frakce, že jsou „infikovány“ představou o destabilizaci sousedství Izraele na Středním východě. V odpovědi na otázku vedoucího redaktora TNI Jacoba Heilbrunna, kterého zajímalo, jestli „ten sen neo-konzervativců“ (o americko-izraelské dominanci nad destabilizovaným Středním východem), „nevytvoří dominový efekt na Středním východě, kde budeme svrhávat jeden režim za druhým,“ na což bývalý ministr zahraničí odpověděl:
„Pravda, tak to může dopadnout. Doufají, že v tomto smyslu v Sýrii odčiní to, k čemu původně došlo v Iráku. Myslím si ale, že to, co musíme mít na paměti, je, že v případě této konkrétní regionální situace, je tato jako celek daleko výbušnější, než tomu bylo, když vpadli do Iráku, a jejich názory jsou možná také infikovány představou sdílenou s některými izraelskými pravičáky, že izraelskému strategickému výhledu by nejlépe posloužilo, kdyby všichni k nim přiléhající sousedi byli destabilizováni.“
Brzezinsky, který ví něco o tom, jak se podvrací suverénní národy dodávkami zbraní vnitřním frakcím, přistoupil k tomu, že řekl, že výsledkem současného amerického postoje v Sýrii nejspíš bude ještě větší destabilizace regionu. Navíc vyjádřil obavy z výhledu, že kdyby tyto frakce „neo-konů“ uvnitř anglo-amerického establišmentu dostaly volnou ruku, tak by výsledkem nejspíš v dlouhodobém výhledu bylo zničení Izraele:
„Dospěl jsem k názoru, že dlouhodobě je tohle recept na katastrofu pro Izrael kvůli vedlejším účinkům tohoto, kdyby k tomu došlo, tak to přinese eliminaci amerického vlivu v regionu a Izrael, co v tom nakonec bude sám ponechaný.“
Brzezinského komentáře následují předchozí prohlášení ministra zahraničí za prezidenta Cartera, že USA „se v podstatě zapojují do masové propagandy líčící tento (syrský konflikt) jako demokratickou válku.“
„Tahle (syrská) válka je ale sektářská, vedená na obou stranách s ohromnou brutalitou,“ dodal Brzezinski.
Téměř současně i další vlivný bývalý ministr zahraničí (Henry Kissinger) vyjádřil ten samý sentiment, a také poukázal na zjevně nebezpečné snahy Obamovy administrativy přilévat oleje do ohně v Sýrii – s podporou nejspíše několika mocibažných neo-konů (jako např. válečný štváč McCain). Jak Kissinger, tak Brzezinski také podtrhli to, že americká média to táhnou k válce.
Nedávno tu zprávu, že Kissinger upřednostňuje balkanizované výsledky současné krize v Sýrii, poprvé vynesl ExplosiveReports.Com. V tomto rozhovoru Kissinger navíc naznačil, že americká média s touto žízní po další destabilizaci tohoto regionu Obamově administrativě pomáhají, což může do tohoto konfliktu zatáhnout i Írán:
„V americkém tisku se to popisuje jako konflikt mezi demokracií a diktátorem, a že ten diktátor vraždí své vlastní lidi, a my ho musíme potrestat. K tomu tam ale nedochází. Mohlo to snad i pár demokratů začít. Jako celek je to ale etnický a sektářský konflikt,“ uvedl Kissinger.
„Když čtete naše média, říkají: musíme se zbavit Assada. A když se zbavíme Assada, tak sestavíme koaliční vládu. To je nemyslitelé. Jsem zcela pro – zbavit se Assada, ale sporem mezi námi a Rusy v této otázce je to, že Rusové říkají: vy jste nezačali se zbavením se jen Assada, o to tu nejde, ale rozbitím státní administrativy a vy to dotáhnete k něčemu jako Irák, kde není nic, co by drželo pohromadě. A tak tam budete mít ještě horší občanskou válku.“
Jak Brzezinski, tak Kissinger mluví úplně jako rození konspirační teoretici, nemyslíte? Média by se samozřejmě nikdy „nezapojila do masové propagandy.“ Už samotná ta myšlenka.
Překlad: Miroslav Pavlíček
Zdroj: prisonplanet.com