Mediální projekt doufá, že apelem na sbírku pomůže získat peníze na další fázi tohoto životně důležitého projektu. Pokud má svět přesně pochopit tu destrukci, kterou způsobují útoky amerických dronů v Pákistánu (a jinde), musí někdo identifikovat a ‚pojmenovat mrtvé‘, říká Kancelář investigativních žurnalistů Bureau of Investigative Journalism (TBIJ).
V pondělí tento nezávislý mediální kanál vydal nové video k osvětlení svého rozbíhajícího se projektu pojmenování mrtvých 'Naming the Dead' a k pomoci se získáním peněz tak, aby jejich cenami ověnčená investigativní práce mohla pokračovat.
Jak si mnozí všimli – kromě té krajní otázky po legálnosti a morálnosti – je tu ta hluboce utajená povaha amerických dronů a kampaní cíleného usmrcování, která drží svět v temnotě ohledně toho, jak globální supervelmoc ospravedlňuje a provádí takovéto utajené a smrtící akce.
„Všechno, co máme, je tvrzení americké vlády, věřte nám, ti, co zabíjíme, jsou zlí hoši, věřte nám,“ říká na videu Jennifer Gibson. Tato kmenová advokátka ze skupiny pro lidská práva Reprieve pokračuje: „Nemůžeme se ponořit do problému, koho to vlastně zabíjejí, dokud neznáme jména těch, kdo jsou zabiti.“
Zatímco probíhají spory u amerických soudů a v Kongresu ve snaze dosáhnout otevření vnitřních tajemství programu Obamovy administrativy, zůstává na kanálech nezávislých médií a skupinách lidských práv, aby vyplnily mezeru ve znalosti při vyšetřování lidských práv a sociálních dopadů, jaké mají útoky dronů na obyvatelstvo nucené žít z bzukotem dronů nad hlavami a se strachem, že v kterémkoliv okamžiku by mohl přijít útok rakety.
V Pákistánu, který v posledních letech snáší břemeno amerického bombardování pomocí dronů, je to v UK sídlící TBIJ, která se asi dostala nejdále při sběru správ z místa týkajících se obětí a dalekosáhlého negativního dopadu útoků raket, který mají na širší komunity v odlehlých oblastech Pákistánu, kde se objevují nejčastěji.
Počátkem letošního roku po spuštění nové investigativní série získala TBIJ pro svou práci podporu od Freedom of the Press Foundation.
Dalším příspěvkem k jejich práci je to, že bádání TBIJ bylo zpracováno v nové grafické prezentaci vytvořené kalifornským studiem, které se snaží „svou vizuální prezentací zachytit rozsah a lidskou cenu války dronů v Pákistánu.“
Podle Wesley Hubbse, který vedl toto úsilí v Pitch Interactive studio, je cílem projektu – zvaného Co oči nevidí, srdce nebolí Out of Sight, Out of Mind – přimět lidi, kteří viděli tu statistiku smrti prezentovanou graficky, aby se na chvilku zamysleli a řekli si: „Noné, tohle jsem ještě nikdy v tomhle světle neviděl.“
Interaktivní grafiky si můžete užít ZDE.
Jak TBIJ samotné vysvětluje:
Ta vizualizace využívá data o průměrech obětí posbíraná projektem Úřadu pro skrytou válku dronů Bureau’s Covert Drone War, zkombinovaná s daty posbíranými New America Foundation, která eviduje počty vysoce ceněných cílů údajně zabitých při těchto úderech.
CIA kampani dronů v Pákistánu se dostalo vysoké pozornosti minulý měsíc. Debata zintenzivnila poté, co minulý měsíc Senát potvrdil slyšení nového ředitele CIA Johna Brennana, vedoucího architekta dronové strategie presidenta Obamy.
Počátkem tohoto měsíce se k této debatě přidal Ben Emmerson QC, speciální reportér OSN o proti-terorismu poté, co uvedl, že Pákistán útoky dronů nepodporuje. Jeho prohlášení po návštěvě této země jako součásti vyšetřování OSN vedené ohledně legálnosti a etiky aparátu útoků dronů. Emmerson rovněž řekl, že drony CIA v této zemi zabily 2 200 lidí včetně nejméně 400 civilistů, jak tvrdí Pákistánské úřady.
Ale i přes tu veřejnou debatu, která se odehrála během posledních měsíců věřil Grubbs, že plný rozsah a důsledky války dronů jsou pořád ještě v temnotě. ‚Cítíme, že útoky dronů jsou teď velice horkým tématem, ale také cítíme, že lidé jsou o tom klamáni,‘ řekl.
Ten projekt ‚Co oči nevidí, srdce nebolí‘ usiluje o důkaz, že američtí voliči vyzbrojení skutečnosti ohledně politiky dronů a i širší svět budou lépe připraveni potýkat se s americkou politikou přímo u zdroje. Ale oba TBIJ i kampanisté proti dronům říkají, že bez neustálého přísunu zdrojů, nemohou pokračovat v takovémto druhu obtížných reportáží nezbytných ke sledování dopadů amerických dronů v určitých zvláště odlehlých a nebezpečných místech Země.
„Abychom mohli dělat tuhle práci, sbíráme peníze, abychom mohli poslat žurnalisty do severního Pákistánu, aby mluvili s rodinami, mluvili s vládními agenturami, s nemocnicemi i s militantními skupinami,“ říká zástupce šéfredaktora TBIJ Rachel Oldroyd.
Jako součást tohoto apelu takto skupina říká:
Až dosud naše monitorování útoků CIA dronů jsme zaevidovali nejméně 2 537 lidí údajně zabitých při útocích v Pákistánu. Ale méně než 20% takhle zabitých je uvedeno jménem. Náš nový projekt Pojmenování mrtvých se zaměřuje na identifikaci tolika ostatků, kolik je jen možno, ať už civilních nebo z řad militantů.
Pro začátek zveřejníme všechna ta jména a informace, které jsme nashromáždili až dosud. Musíme ale na tom stavět identifikací tolika dalších obětí, kolik je možno. Pojmenování mrtvých rozšíří transparentnost, kterou tento Úřad už do tohoto konfliktu vnesl, což je faktor, o kterém kampaňové skupiny říkají, že je nanejvýš důležitý.
Jako součást této kampaně na sbírání peněz – které je součástí i toto nově vydané video – skupina plánuje použití metod sbírek k udržování a rozšiřování jejich projektu ‚Pojmenování mrtvých‘. Rovněž doufají, že lidé podpoří jejich práci návštěvami jejich Facebookové stránky, sdílením nové interaktivní grafiky založené na jejich práci a finančními příspěvky.
Překlad: Miroslav Pavlíček
Zdroj: commondreams.org