Užíváme cookies, abychom vám zajistili co možná nejsnadnější použití našich webových stránek. Pokud budete nadále prohlížet naše stránky předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.SouhlasímNesouhlasímOchrana osobních údajů
22. března (Bloomberg) – Jihoafrický ministr obchodu Rob Davies diskutoval o pravděpodobnosti zahájení fondu zahraničních deviz spolu s Brazílií, Ruskem, Čínou a Indií a o zřízení Obchodní rady BRICS. Mluvil v Cape Town s Mikem Cohenem s Bloomberg. (Zdroj: Bloomberg)[/quote]
„Potřebujeme změnu způsobu, jakým se dělá business v mezinárodních finančních institucích,“ řekl 15. března v projevu v Johannesburgu jihoafrický ministr mezinárodních vztahů Maite Nkoana-Mashabane. „Je třeba je reformovat.“
USA v roce 2010 uhnuly před ratifikací dohody, která by dala větší vliv vynořujícím se trhům v MMF, přičemž loni zajistili i aby šéfem Světové banky byl Jim Yong Kim, Američan a porazil tak kandidáty z Nigérie a Kolumbie.
Ministři financí a guvernéři centrálních bank z národů BRICS, kteří se dnes sejdou v Durbanu, odsouhlasili zřízení krizového měnového fondu o asi 100 miliardách dolarů, řekl dnes brazilským ministr financí Guido Mantega. Neposkytl ale žádné podrobnosti o navrhovaném financování nové banky, kterou Brazílie chce zřídit v roce 2014. Národní vůdci se chystají zítra podepsat konečnou dohodu.
Přítok FDI
[quote align="right" color="#999999"]
26. března (Bloomberg) – Stephen Roach, vedoucí člen kolegia Yale University a bývalý nevýkonný předseda Morgan Stanley v Asii mluví o kyperském výkupu z dluhů a o výhledu evropské krize zadlužení. Roach rovněž diskutoval o monetární politice Japonské centrální banky a novém čínském vedení a ekonomickém růstu. Mluvil z Pekingu se Susan Li na Bloomberg Television „First Uu“. (Zdroj Bloomberg)[/quote]
Předseda správy aktiv Goldman Sachs Jim O’Neill zavedl termín BRICS v roce 2001, aby popsal tyto vynořující se mocnosti, u nichž tehdy odhadoval by mohly být rovny svým ekonomickým produktem USA do roku 2020. Brazílie, Rusko, Indie a Čína před čtyřmi lety svolaly svůj první summit a přizvaly i Jižní Afriku, aby se do jejich řad připojila v roce 2010.
Obchod uvnitř této skupiny loni vzrostl na 282 miliard dolarů, z 27 miliard v roce 2002 a mohl by do roku 2015 dosáhnout 500 miliard, jak říkají data od brazilské vlády. Přímé zahraniční investice (FDI) do národů BRICS dosáhly loni 263 miliard dolarů, přičítá se jim 20 procent globálních toků FDI, tj. z 6 procent v roce 2000, uvedla včera na své webové stránce Konference spojených národů o obchodu a rozvoji.
„Pokud ohlašují BRICS banku, tak na tom něco bude,“ řekl O’Neill v e-mailové odpovědi na otázku z 15. března. „Přinejmenším to symbolizuje, že mohou lecčehos dosahovat jako politická skupina, a znamená to hodně i v jiných věcech, které mohou následovat do budoucna. Rovněž to znamená, že budou mít něco na způsob své vlastní speciální Světové banky, která může pomáhat infrastrukturním a obchodním projektům.“
Měnový fond
[quote align="left" color="#999999"]
Zatímco vůdci BRICS možná schválí vytvoření rozvojové banky na principech tohoto summitu, pořád ještě existují rozkoly kolem toho, jak by se měla financovat a provozovat. Photographer: Tomohiro Ohsumi/Bloomberg[/quote]
Zatímco vůdci BRICS možná na tomto summitu v principu odsouhlasí vytvoření rozvojové banky, podrobnosti financování a provozu může trvat finalizace ještě delší čas.
Rusko dává přednost, aby každá strana na úvod dala příspěvek 10 miliard dolarů, řekl při interview 15. března v Moskvě Michail Margelov, vyslanec prezidenta Vladimira Putina v Africe.
„Potrvá to nějakou dobu, než bude možné, aby tato banka začala financovat, řekněme nějaký železniční projekt,“ řekl reportérům včera v Durbanu Simon Freemantle, analytik Standard Bank Group Ltd., největšího poskytovatle půjček v Africe. „Je to ale určitá cesta ven.“
Ty úrokové sazby skoro na nule v USA, Japonsku a v Evropě přiživily apetit zahraničních investorů po vysoce výnosných aktivech a vytahují peníze z Brazílie do Turecka. Brazílie už varovala před globální měnovou válkou, až začnou národy přijímat reciproční opatření k oslabení vlastních měn a k ochraně exportních průmyslů.
Afričtí vůdci
[quote align="right" color="#999999"]
Bezpečnostní služba stojící před květinovou výzdobou před Summitem BRICS v Sanya, v provincii Hainan 12. dubna 2011. Národy BRICS mají dohromady rezervy zahraničních měn 4,4 bilionu dolarů a představují 43 procent světové populace. Photographer: Qilai Shen/Bloomberg[/quote]
Od počátku roku získal Brazilských reál 1,9 procenta oproti dolaru, zatímco jihoafrický rand za tu dobu spadlo o 8,7 procenta.
Pro Jižní Afriku, která zatím tvoří jen 2,5 procenta celkového hrubého domácího produktu v BRICS, je tento summit způsobem jako se předvést ve své roli investiční brány do Afriky. Prezident Jacob Zuma přivítal 15 afrických hlav států včetně egyptského Mohameda Mursiho a etiopského Hailemariam Desalegna na rozhovory s vůdci BRICS na tomto summitu. Pro většinu vůdců BRICS je to i první příležitost setkat se s čínským prezidentem Xi Jinpingem po jeho jmenování 17. března.
„Prodiskutujeme způsoby oživení globálního růstu a zajištění makroekonomické stability právě tak jako mechanismy a opatření k podpoře investic do infrastruktur a udržitelný rozvoj,“ řekl ve včerejším prohlášení indický ministerský předseda Manmohan Singh.
Překlad: Miroslav Pavlíček
Zdroj: bloomberg.com