USA a EU odsouhlasily zahájení jednání o tom, co by mělo být největší světovou dohodou o volném obchodu. Takováto dohoda by byla základnou pro vytvoření ekonomického NATO a obsahovala by obchodování se zbožím, službami a investicemi stejně jako by pokrývala i práva k intelektuálnímu vlastnictví. Existují obavy, že USA by mohly těchto rozhovorů využít, aby EU dotlačily k uvolnění jejích omezení na geneticky modifikované plodiny a potraviny. Navíc by tato dohoda mohla posloužit jako zadní vrátka k zavedení ACTA, kterou Evropský parlament loni zamítl. Na USA-EU transatlantickou obchodní dohodu se nahlíží jako na způsob, jak vzdorovat rostoucí čínské moci i jako na základnu pro nový globální ekonomický řád.


V nedávném projevu o Stavu unie prezident Barack Obama oficiálně oznámil, že USA zahájí rozhovory o Důkladném transatlantickém obchodním a investičním partnerství s Evropskou unií (EU). Spojené prohlášení vydané prezidentem Evropské komise Jose Manuelem Barrosem, prezidentem Evropské rady Hermanem Van Rompuyem a americkým prezidentem Obamou vysvětlilo, že „Prostřednictvím těchto jednání Spojené státy a Evropská unie získají příležitost nejen rozšířit obchod a investice napříč Atlantikem, ale také přispět k rozvoji globálních pravidel, která mohou posílit systém vzájemného obchodu.“

V odděleném projevu prezident Evropské komise Barroso rovněž zdůraznil, že „Budoucí dohoda mezi dvěma nejdůležitějšími ekonomickými mocnostmi světa změní hru. Spolu vytvoříme největší zónu volného obchodu na světě. Tohle jednání tudíž stanoví standardy – nejen pro náš budoucí bilaterální obchod a investice, včetně otázek regulací, ale také pro rozvoj globálních obchodních pravidel.“

Rozhodnutí prosazovat dohodu o volném obchodu vzniklo na základě doporučení předložených Pracovní skupinou na vysoké úrovni o pracovních místech a růstu, která byla vytvořena, aby prohloubila ekonomickou integraci USA-EU. V jejich závěrečné zprávě apelují na vůdce obou stran, aby „tak rychle, jak je to jen možné, iniciovali formální domácí procedury nezbytné k zahájení jednání na podrobné dohodě o obchodu a investicích.“

Podle činitelů USA a EU by rozhovory mohly začít v červnu s nadějí na dokončení dohody do konce roku 2014. Navržený obchodní pakt by zahrnoval odstranění dovozních tarifů, likvidaci překážek pro obchodování se zbožím, službami a investicemi zrovna tak jako harmonizace předpisů a norem. Zahrnovalo by to rovněž ochranu intelektuální vlastnictví a její vynucování. Toho by mohlo být využito jako příležitosti k propašování Obchodní dohody proti podvrhům (ACTA) zadními vrátky. Ta vyvolala nátlak veřejnosti podnícený rizikem ztráty internetové svobody a soukromí, což vedlo k tomu, že Evropský parlament v červenci 2012 ACTA zamítl. Už došlo i k pokusům využít jednání mezi Kanadou a EU, aby se do ní části ACTA propašovaly.

Ředitelka Občanského dohledu nad globálním obchodem Lori Wallach vyslala výstrahu, že rozhovory USA-EU „jsou zaměřeny na odstranění seznamu toho, co nadnárodní korporace nazývají ‚obchodními otravnostmi‘, ale co ten zbytek z nás zná jako silnou potravinovou bezpečnost a zachování životního prostředí a zdraví.“ Vystoupila s prohlášením, že: „Evropské firmy útočí na určité aspekty amerického režimu finančních regulací, naši silnější bezpečnost léků a zdravotních zařízení i testovací standardy a další.“ Wallach dále dodala: „Americké firmy chtějí, aby Evropa rozcupovala svůj lepší režim regulace chemikálií, svoji přísnější potravinovou bezpečnost a označování geneticky modifikovaných potravin.“

V tiskovém prohlášení Otevřené zdroje Země varovaly, že „dohoda o volném obchodu EU-USA by smazala EU bezpečnost zdraví a životního prostředí ve vztahu ke geneticky modifikovaným (GM) plodinám a potravinám.“ Ředitel výzkumu Blaire Robinson poukázal: „Pokud nová obchodní dohoda projde, tak bude podle pravidel Světové obchodní organizace ilegální, aby EU měla silnější regulační systém na GMO než je americký systém.“ To je znepokojivé uvážíme-li, že v mnoha případech GM potraviny v USA nevyžadují jakýkoliv speciální regulační dohled nebo bezpečnostní testy.

Tou navrhovanou obchodní dohodou USA-EU je zastíněno probíhající jednání Kanada-EU o Důkladné ekonomické a obchodní dohodě (CETA). Ačkoliv jsou jednání v závěrečných stadiích, na obou stranách jsou významné rozdíly, které je třeba překlenout, než může být dosaženo dohody. Thomas Walkom z Toronto Star uznal, že „Skutečným zájmem Evropy při vyjednání obchodní dohody s Ottawou je předvést Američanům, že trans-atlantický pakt o volném obchodu je možný.“ Poznamenal: „Vyjednavači EU se budou o to více zdráhat udělat Kanadě ústupky ze strachu, aby neoslabili svou vyjednávací pozici s Američany.“

Walkom argumentoval, že „Kanada je pod větším tlakem, aby s Evropou učinila dohodu, zatímco Evropa je pod menším.“ Dospěl k závěru: „Vypadá to, že dohoda Kanada-EU je nevyhnutelná. Teď ale, když se do toho přimíchali Američané, by podmínky pro Kanadu mohly být méně příznivé, než se očekávalo.“

Globe and Mail nedávno ohlásil, že EU od Kanady vyžaduje dodatečné ústupky, než bude možno podepsat jakoukoliv dohodu. Aby to vyřídila, tak by zoufalá Kanada možná byla ochotná ustoupit ještě více. Byla to špatná dohoda od samého počátku a bylo by v nejlepším zájmu Kanady, prostě od CETA odejít.

V nadcházejících měsících můžete očekávat, že hnutí proti korporátní globalizaci na obou stranách Atlantiku bude mobilizovat proti obchodní dohodě USA-EU. Tohle je velký business a finanční instituce protlačují svoji neregulační agendu ohrožující normy o zdraví, o životním prostředí a o potravinové bezpečnosti. Zrovna tak jako NAFTA, tak navržená obchodní dohoda USA-EU také nejspíš bude zahrnovat proces arbitráže mezi investorem a státem, který by korporacím poskytl právo zpochybňovat vládní politiky, které omezují jejich zisky. Obchodní dohody mezi USA a EU budují stavební bloky pro nový systém globálního obchodu. Pokud zkombinujete NAFTA, Trans-pacifické partnerství a USA-EU Transatlantickou obchodní dohodu, máte tu rozdělanou oblast globálního volného obchodu.

Další články k tématu:

Překlad: Miroslav Pavlíček

Zdroj:  prisonplanet.com