Šest bývalých šéfů izraelské kontrarozvědky Shin Bet poprvé v dějinách vystoupilo jako skupina se šokujícími odhaleními. Tito muži, kteří mají odpovědnost za udržování Izraele v bezpečí od teroristů říkají, že se obávají o budoucnost Izraele jako demokratického a židovského státu. Izraelský režisér Dror Moreh s nimi se všemi natočil svůj dokument „The Gatekeepers” (Strážci). Je to příběh o izraelské okupaci palestinského území, který vyprávějí lidé, kteří stáli v pozadí některých klíčových dějinných okamžiků z hlediska bezpečnosti Izraele.
„Pokud existuje někdo, kdo rozumí izraelsko-palestinskému konfliktu, jsou to tihle chlápkové,” řekl režisér tohoto dokumentu novinářce Christiane Amanpourové ze CNN. Všech šest v souvislosti se zmrazeným mírovým procesem tvrdí s různou mírou naléhavosti, že izraelská okupace palestinského území neprospívá izraelskému státu.
Avraham Shalom, nejstarší z těchto bývalých ředitelů, říká, že Izrael ztratil schopnost koexistovat s Palestinci už v důsledku Šestidenní války v roce 1967, kdy okupoval Gazu a Západní břeh Jordánu. Od té chvíle se terorismus zdvojnásobil. „Zapomněli jsme na palestinský problém,” říká Shalom v tomto filmu.
Bývalí ředitelé izraelské tajné služby říkají, že hlavní překážkou ke smysluplné strategii jsou židovští extrémisté uvnitř Izraele – lidé jako Izraelský žid, který zabil ministerského předsedu Jicchaka Rabina, nebo spiklenci z roku 1980, kteří chtěli vyhodit do vzduchu islámskou svatyni Skalní dóm v Jeruzalémě. Hlavním tématem tohoto dokumentu je idea, že Izrael má neuvěřitelnou taktiku, ale naprosto mu chybí dlouhodobá strategie. Znamená to, že bezpečnostní aparát je schopen pacifikovat teroristy, ale pokud tyto operace nepodporují posun k mírovému uspořádání, nemají žádný smysl.
Moreh řekl, že byl šokován, když slyšel, jak Avraham Shalom, v Rakousku narozený uprchlík před nacisty, porovnává izraelskou okupaci palestinských území k okupaci Evropy Německem
„Musíme mít na paměti, že Avraham Shalom se narodil ve Vídni,” řekl Moreh, „a v průběhu Křišťálové noci byl přinucen svou matkou jít do školy, kde byl téměř ubit k smrti svými spolužáky…” Shalom řekl: „Zažil jsem na vlastní kůži, co to znamená, žít zemi s rasistickým režimem.” Moreh věděl, že se tahle část rozhovoru musí objevit ve filmu. „Řekl jsem si, že tohohle se musím držet, protože on ví, o čem mluví. … Pouze Židé mohou říkat takové věci,” řekl Amanpourové. „A pouze oni mají právo hovořit tak, jak mluví v tomto filmu.” Tento filmař řekl, že je to „nejproizraelštější film” jaký kdy mohl udělat. „Když vidíte Titanic mířící na ledovec, co budete dělat?”
Mluvčí současného izraelského ministerského předsedy řekl, že Benjamin Netanjahu dosud film „Strážci” neviděl a nemá v plánu tak učinit. „Myslím, že skutečnost, že izraelský premiér není ochoten se podívat na film s šesti bývalými šéfy Shin Bet, je výmluvným svědectvím vůči izraelské veřejnosti, ale i k němu a celému světu. Myslím, že to něco říká o jeho osobnosti,” řekl Moreh.
Kritici obviňují Moreha z toho, že z celého tématu jen vyzobává trešničky ve prospěch politického programu izraelské levice. „Jsou to všechno pragmatici,” řekl k tomu Moreh Amanpourové. „Je to šest šéfů izraelské tajné služby, kteří hovoří jedním jasným hlasem, že by okupace měla skončit – proti tomu se nedá nic namítnout.” Moreh řekl, že nikdo z těchto bývalých ředitelů za ním nepřišel s jakýmkoli problémem s výsledným produktem a že všichni mu řekli, že za tímto filmem stojí.
Zdroj: a manpour.com Překlad: outsidermedia.cz