List The New York Times v úterý napsal, že Spojené státy jsou připraveny podepsat s Izraelem obchod, v rámci kterého by měl Izrael získat to, co USA až do teď poskytnout odmítaly: supermoderní tankovací letadla a bomby schopné zničit podzemní bunkry. Touto výměnou musí Izrael garantovat, že minimálně do 6. listopadu nebude na íránské jaderné objekty útočit. Zajímavé na tom je to, píše list, že USA jsou připraveny „odpoutávat“ Izrael od úderů a přitom mu poskytovat právě to, co je k takovým úderům potřeba.

Hizballáh vyzývá USA k zkrocení Izraele

Írán hodlá zaútočit na americké vojenské objekty v regionu v případě izraelského útoku. S tímto varováním přišel vůdce libanonského hnutí Hizballáh Hasan Nasralláh. Poskytl interview bejrútské televizi Al Majadín.

Libanonský politik prohlásil s odkazem na íránské úřední osoby, že Teherán příslušné rozhodnutí přijal. Přitom, dodal, nebude mít význam, jestli se USA přímo zúčastní izraelské agrese nebo ne. V každém případě padne odpovědnost za útok na íránské objekty na USA.

Varování vůdce Hizballáhu, pro který je Teherán stejně jako Damašek hlavním spojencem v regionu, je logické, míní expert z ruského Ústavu orientalistiky Dmitrij Marjasis:

Izrael nezaútočí bez souhlasu USA. Víc než to, izraelská armáda ani nemá dost možností pro účinný úder na íránské jaderné objekty. Jsou schovány hluboko pod zemí a bude to potřebovat zcela zvláštní druhy zbraní. Jedinou zemí, která může pomoci Izraeli, jsou USA. Proto bude jasné, že za zády izraelského státu stojí Amerika, ať už zaútočí první nebo ne

.Konfrontace v regionu dosahuje nového stupně. Hizballáh vysílá signál USA: usmiřte svého spojence na Blízkém Východě, jinak utrpí vaše vojenské základny. Američtí vojáci a prezident Barack Obama nejednou v posledním čase prohlašovali, že se USA nezúčastní izraelské akce proti Íránu. Upozornil na to politolog Vladimir Jevsejev. Avšak jeho pohled na situaci se nedá označit za optimistický:

Dnes jde spíš o informační vzájemný nátlak než o reálně blížící se válečnou operaci. Nicméně se Írán zřejmě připravuje na jakýkoli vývoj událostí. A jedním z možných scénářů je raketový úder na americké vojenské základny. Nacházejí se v Afghánistánu a arabských monarchiích. Do konfliktu budou tedy zapojeny další státy regionu, což znamená regionální válku s těmi nejnepředvídatelnějšími následky.

Dnes, varují experti, stačí jakákoli provokace, aby se vývoj situace začal ubírat podle toho nejhoršího scénáře. Může to být zejména zablokování Íránem Hormuzského průlivu v případě zpřísnění západních sankcí proti němu.Anebo pokusy Západu o překonání syrské krize silovými prostředky.

Zdroj: czech.ruvr.ru

]]>