Slovinsku podle německého vydání Financial Times hrozí platební neschopnost již v říjnu. Bylo by tak šestou zemí, která požádá o finanční pomoc. "V říjnu hrozí platební neschopnost, pokud se nám nepodaří prodat dluhopisy," řekl premiér Janez Jansa během víkendu. Poprvé tak premiér otevřeně mluvil o krachu Slovinska. Doposud vláda tvrdila, že je schopna vyrovnat se s problémy sama. Ratingové agentury Standard & Poor, Moody a Fitch snížily rating Slovinska začátkem srpna pro krizi v bankovním sektoru a splasknutí realitní bubliny. Analytici Raiffeisen dokonce hovoří o Slovinsku jako o "Španělsku ve střední Evropě".
Pokles ekonomiky ve druhém čtvrtletí klesla Slovinsku ekonomika meziročně o 3,2 procenta, což je více, než se očekávalo. Výnosy slovinských státních dluhopisů představují 6,9 procenta. Jsou tedy vyšší než výnosy italských (5,8) či španělských (6,8 procenta). Slovinsku by měla postačovat jednociferná miliardová částka z EFSF nebo z ESM. Pokud by Slovinsko požádalo o pomoc, znamenalo by to, že pomoc by čerpala třetina ze 17 zemí eurozóny.
Generální tajemník OECD Ángel Gurría vyzval Slovinsko, aby nejprve snížilo svůj deficit. O pomoc by Slovinsko mělo požádat až poté, co na snížení schodku zareagují trhy. Slovinská krize má i politický podtón. Vládní pětičlenná koalice se nedokáže dohodnout na reformách a dluh Slovinska se od roku 2008 zdvojnásobil. Pro požádání o pomoc Slovinsko potřebuje i pomoc opozice, která však „diktát Trojky“ odmítá. „Každá slovinská vláda bude mnohem sociálnější než nejmírnější diktát Trojky,“ říká premiér Jansa.
Zdroj: ftd.de
]]>