Minulou středu jsme porazili ACTA, když kladní hrdinové uvnitř i mimo Evropský parlament spojili síly, aby porazili korporacemi ovládanou Evropskou komisi. Netrvalo dlouho a na povrch vyplavala další obchodní dohoda, odhalená Michaelem Geistem, která vypadá jako zadní vrátka pro ustanovení z ACTA, kdyby náhodou Evropský parlament samotnou ACTA odmítl. Nazývá se CETA a je to obchodní dohoda mezi Kanadou a Evropou. V té době jsem říkal, že to samo o sobě ještě neznamená, že by se Evropská komise pokoušela skrz Parlament protlačit další kopii ACTA — uniklé pracovní verze CETA pocházejí z února letošního roku, kdy ACTA vypadala jako hotová věc.

Proto jsou identické texty… no, logické, když to psali v únoru 2012. Na pracovní verze textů se můžeme dívat jako na historické artefakty očekávání té doby.

Můj závěr je, že Evropská komise je stále ještě v šoku z tvrdého a naprostého odmítnutí jejího plánovaného směru. Protože to bylo ani ne před týdnem (anglický originál článku vyšel 12.7. — pozn. překl.), bude realisticky trvat ještě celé měsíce, než vznikne nový směr. Jako typičtí úředníci si byrokraté z Komise mohou vybrat jednu ze dvou možností — buď se mohou z této nákladné chyby poučit, vrátit se na začátek a začít plánovat od začátku, což je nákladné jak co se týče organizace, tak peněz, nebo mohou to samé tlačit dál jako by se nic nestalo. Druhá možnost je vzhledem k ráznému odmítnutí ACTA politicky velmi riskantní, byť jsou personální náklady krátkodobě nižší — a Komise je dost chytrá a uhlazená, takže jsem pochyboval, že by riskovali zbytek své prestiže snahou za každou cenu přebít základní občanská a lidská práva právy duševního vlastnictví.

Jenže včera se europoslanec Christian Engström účastnil schůze s člověkem z Komise zodpovědným za CETA, chlápkem jménem John Clancy, který byl předtím zodpovědný za ACTA a jehož jméno zmiňuje i Michael Geist. Europoslanec Engström o této schůzi později napsal do svého blogu se závěrem, že CETA opravdu vypadá jako „První zombie ACTA“. Cituji europoslance Engströma:

Včera jsem se v Evropském parlamentu účastnil posmrtného semináře o ACTA. Jedním z diskutujících byl státní úředník z Evropské komise, který měl na starosti ACTA a teď vede vyjednávání CETA.

Využil jsem příležitosti a zeptal se ho, jestli je pravda, že CETA obsahuje kapitolu o právech duševního vlastnictví, ve které jsou některá ustanovené doslovně překopírovaná z ACTA.

Reakce zástupce Komise byla velmi zajímavá. Potvrdil mi, že CETA skutečně obsahuje kapitolu o duševním vlastnictví, ale pak okamžitě začal shazovat profesora Geista (aniž by předtím někdo jméno profesora Geista zmínil).

Podle zástupce Komise by profesor Geist neměl být brán vážně, protože komentoval šest měsíců starou pracovní verzi a text se od té doby změnil.

Když jsem položil samozřejmou navazující otázku, jestli Komise zveřejnila aktuálnější verzi vyjednávaného textu, odpověď zněla ne.

Europoslanec Engström i jeho asistent Henrik „Hax“ Alexandersson v postoji shazování Parlamentu poznali identický postoj, který Komise předváděla Parlamentu během bitvy o ACTA, a vyvodili z toho závěr, že CETA je plná nepoctivosti:

Tak to vypadá, že to zase bude déjà vu. Nevolená Evropská komise vyjednává mezinárodní dohodu s legislativními dopady za zavřenými dveřmi. Všechny dokumenty udržují v tajnosti a zároveň arogantně tvrdí, že kdo jejich jednání zpochybňuje, ten je špatně informovaný. Stejná procedura jako posledně.

Henrik „Hax“ Alexandersson to rozvádí:

Zdálo by se, že Komise se vážně pokusí protlačit dohodu CETA za každou cenu. Ta dohoda trpí stejnými základními problémy jako ACTA. Týmy protivníků jsou stejné jako u ACTA. Utajování je stejné jako u ACTA. A celá politická bitva se dočká svého prvního opakování. Svým způsobem. […]

Zástupce Komise, John Clancy, dal jasně najevo, že Komise se chystá pokračovat s CETA jako by se nic nestalo. Tedy, Komisi je úplně ukradené, že byla s naprosto stejným politickým materiálem při pádu ACTA poslána zpět k rýsovacímu prknu.

Přesto, i když je to velmi výrazný náznak, zatím bych neřekl s jistotou, že se Komise pokusí o takové katastrofálně hloupé číslo. Většinu věcí se snažím pochopit tím, že hledám vysvětlení na základě cesty nejmenšího odporu.

Takže místo abych podrobně analyzoval politická hlediska, zjišťuji, že spousta věcí odehrávajících se v politice jde vysvětlit mnohem jednodušeji, když si představíte jednotlivé lidi v zákulisí, představíte si jejich situace a podíváte se, jaké by měli možnosti a pocity. V tomto případě tu máme úředníky, kteří víc než rok vyjednávali obří obchodní dohodu mezi Evropou a Kanadou, aby jim pak jejich celoroční práci 4. července totálně odstřelili. Tohle datum je sedm pracovních dnů před začátkem šestitýdenní letní dovolené, což je jediný pravidelný oddech od papírování, dalšího papírování a ještě víc papírování, který v celé kariéře mají. Svolávali byste na jejich místě okamžitě krizové schůze a celé to přepisovali, nebo byste jen pokrčili rameny a odpočítávali minuty do odjezdu na dovolenou?

Vědecká ilustrace: Statisticky průměrná reakce úředníka, kterému zrovna sedm pracovních dnů před šestitýdenní letní dovolenou odstřelili celoroční práci.

Pořád by dávalo smysl, aby tihle lidé řekli „ne, neukážeme vám tu dohodu,“ bez ohledu na to, jestli se ji na konci léta přepsat chystají, vůbec nechystají, nebo, což je nejpravděpodobnější, ještě tomu rozhodnutí nevěnovali žádnou pozornost, protože dovolená je za dveřmi. Jenže tenhle postoj shazování ostatních je stále výrazným varovným signálem a měl by CETA posunout výš na seznamu věcí, kterým musíme věnovat pozornost.

Teď ale byrokraté z Komise opouštějí svá pracoviště, aby následujících šest týdnů mohli chlastat, hulit, opalovat se a píchat. Evropský parlament bude také úplně prázdný. Takže i kdybychom chtěli protestovat, mailovat a otravovat naše zastupitele, následujících šest týdnů nás nemá kdo poslouchat.

Takže abychom neriskovali akutní vyčerpání aktivismu (no tak, zrovna jsme porazili ACTA!), měli bychom si z těch byrokratů vzít příklad a během následujících pár týdnů si dopřát trochu odpočinku. Bitva o tu věc zvanou CETA bude pokračovat nejdříve koncem srpna nebo začátkem září.

Překlad: piratskenoviny.cz

Zdroj: falkvinge.net

]]>