Poslanecká sněmovna schválila novelu zákona o elektronických komunikací přezdívanou šmírovací zákon. Poslanci se patrně zalekli štvavé kampaně, kterou ve spolupráci s Policií rozpoutala televize Nova. Každý z nás tak bude opět na každém kroku sledován, aniž by se čímkoliv provinil. Začnu malou alegorií. Hospodin kdysi promluvil k Abrahamovi a řekl mu, že zničí dvě velká města, neboť jejich hřích byl velký. Zeptal se ho Abraham, zda zničí celé město, i když v něm jsou spravedliví. Což by smetl ze země deset spravedlivých kvůli těm, kdo žijí v hříchu? … Ani těch deset spravedlivých by ve sněmovně nenašel.
Abych uvedl čtenáře do děje: Před rokem zrušil Ústavní soud část zákona o elektronických komunikacích, který nařizoval operátorům preventivně sledovat svoje zákazníky. Jejich osobní údaje museli bez jejich souhlasu uchovávat a v případě potřeby poskytovat policii. U každého člověka byla podle mobilního telefonu evidována jeho poloha a bylo přesně zaznamenáno, s kým a jak často komunikuje.
To jsou prostředky, o kterých si nacisti i komunistická StB mohli nechat zdát. Proto Ústavní soud konstatoval, že se takový zákon příčí ochraně soukromí a jako protiústavní ho zrušil.
Nova manipulovala diváky
Ministerstvo vnitra teď vede společně s Policií kampaň za znovuzavedení šmírovacího zákona, ke které využilo přiblblou reportáž televize Nova. Televize Nova v reportáži vytvořila dojem, že preventivní sledování v minulosti pomohlo v případě Aničky Janotkové. Nejenom, že sledování nezabránilo její vraždě, ale v tomto konkrétním případě ani nepomohlo odhalit pachatele, neboť ten byl zadržen po vyloupení jednoho z pražských bytů. Televize Nova zjevně manipulovala diváky s cílem vytvořit dramatickou kauzu a zvýšit svoji sledovanost a to za zneužití kauzy nebohé mrtvé holčičky. Reportáž zakončila Nova tím, že Ústavní soud a váhající poslance postavila do role prosťáčků, kteří svou hloupostí umožňují další vraždy typu Anička.
Účinek reportáže byl ten, že poslanecká sněmovna schválila šmírovací zákon všemi přítomnými poslanci. Celkem hlasovalo pro šmírovací zákon 154 poslanců, tedy víc jak ústavní většina. Přes to, že se ODS předtím vydávala za stranu chránící soukromí, přes to, že ČSSD se několikrát vyjádřila pro nutnost omezit sledování a přes to, že poslanci si z důvodů kontroverze šmírování původně vyžádali odklad hlasování. Vládní strany ODS, TOP09 a ABL nalezly vzácnou shodu s opoziční ČSSD a KSČM – pokud jde o šmírování občanů, staré struktury vykazují pozoruhodnou jednotu. A to je prosím napováženou.
Sledovat vás můžou i kvůli kopírování filmů
Šmírovací zákon patří do kategorie výtvorů, které přicházejí z Evropské unie, ministerstva vnitra a poslanecké sněmovny a jsou tak debilní, že je těžké o nich napsat rozumný článek. Zatímco Hospodin by uchránil i jediného nevinného v městě hříšníků, naše vláda a naši poslanci by proti všem nevinným preventivně nasadili stejné prostředky, které se nasazují proti nejtěžším zločinům.
Často se nás naši příznivci ptají, co myslíme těmi „starými strukturami“. Myslíme tím 200 ovcí, které sedí v poslanecké sněmovně a hlasují podle toho, co jim předchozí večer bulvární televize naservíruje. Myslíme tím tu samou poslaneckou sněmovnu, která si neumí zabezpečit vlastní web, a přesto si uzurpuje pravomoc diktovat všem poskytovatelům připojení, aby za ni sledovali své uživatele.
Kompromis mezi bezpečím a svobodou je zdánlivě dosažen. Člověk nemá ani svobodu, ani osobní bezpečí, neboť předběžné sledování zločinům nepředchází, pokud může pomoci v usvědčení jejich pachatelů potom, co je spáchali. Podle nového zákona se vaše osobní informace budou vydávat policii i např. v případě podezření z porušení autorského zákona.
Jak ukázalo porno a filmy na stránkách poslanecké sněmovny, šmírovací zákon tak možná bude pro poslance dvousečná zbraň.
Zdroj: piratskenoviny.cz
]]>