Prezident Evropské komise řekl, že čelní evropští představitelé do Mexika nepřijeli, aby tu dostali lekci, jak si poradit s ekonomikou. U zahajovacího dne summitu G20 hrozilo, že se zvrhne do frakční potyčky mezi zeměmi eurozóny a dalšími neevropskými členy G20, zvláště USA, jelikož prezident Evropské komise José Manuel Barroso trval na původu krize eurozóny v neortodoxních politikách amerického kapitalismu. Vůdci Evropy se dostali pod intenzivní tlak, aby při léčení neduhů eura přistoupili k rozhodným krokům, a na síle nabyla i kampaň, aby uvolnili určité programy zbídačování, které hážou přes palubu země s neudržitelnou výší zadlužení

Vůdci Evropy se dostali pod intenzivní tlak, aby při léčení neduhů eura přistoupili k rozhodným krokům, a na síle nabyla i kampaň, aby uvolnili určité programy zbídačování, které hážou přes palubu země s neudržitelnou výší zadlužení. Barroso však prodlásil, že Evropa na summit G20 do Mexika nepřijela, aby tu dostala lekci, jak si poradit s ekonomikou. Když se ho kanadský žurnalista ptal: „Proč by měla Severní Amerika riskovat svá aktiva, aby pomohla Evropě?“, odpověděl: „Upřímně, nejsme tu, abychom dostávali lekce, co se týče demokracie nebo jak si poradit s ekonomikou.

„Tato krize nevznikla v Evropě … podíváme-li se, jak jste se zmínil, do Severní Ameriky, tak krize pochází ze Severní Ameriky a většina našeho finančního sektoru byla kontaminovaná tím, co bych mohl nazvat, neortodoxními praktikami z určitých sektorů finančních trhů.“

Později během pondělka Antonis Samaras, vítěz řeckých voleb, oznámil, že odsouhlasili, že postaví koalici s šéfem socialistické Pasok Evangelosem Venizelosem, s pomocníky, od nichž se údajně očekává, že začnou vyjednávat v úterý. Umírněná strana Demokratické levice by se mohla rovněž zúčastnit.

Prezident Evropské rady Herman Van Rompuy, který mluvil spolu s Barrosem, řekl, že koncept komuniké G20 projevil „podporu a povzbuzení pro země eurooblasti a jejich čelní představitele i pro Evropskou unii jako celek, aby tuto krizi překonali.“

„Nejsme jediní, kdo je takzvaně odpovědný za současné ekonomické problémy po celém světě,“ prohlásil.

Německá kancléřka Angela Merkelová je pod tlakem, aby změkčila svou tvrdou linii zbídačujících opatření v Evropě uvalených na zadlužené členy eurozóny, o čemž britský ministr financí George Osborne tvrdí, že zabilo ekonomický růst. Barroso očekává, že vůdci G20 „se velice jasně vyjádří ve prospěch přístupu, podle nějž EU postupuje.“

Po řeckých volbách tento víkend, jež možná posunuly podmínky debaty o tom, jak ukotvit euro, se světoví vůdci shromáždění v Mexiku zaměřili na evropskou krizi uprostřed silných signálů, že ve Španělsku se zadělává na veliké potíže.

Náklady na 10leté půjčky Madridu na trhu s obligacemi už poprvé v oblasti jednotné měny překročily 7% bariéru, což je hranice, za níž se půjčky stávají nesplatitelné. Španělská vláda požádala o intervenci Evropské centrální banky.

Od španělského ministerského předsedy Mariana Rajoye se očekává, že požádá eurozónu až o 100 miliard eur k výkupu z dluhů financování pro postižené španělské banky na shromáždění ministrů financí eurozóny ve čtvrtek v Lucembursku, jak oznámil vedoucí zdroj z „eurogrupy“. Robert Zoellick, odcházející americký šéf Světové banky, vyjádřil rozčarování z evropských reakcí na dluhovou krizi a varoval summit G20 v Mexiku před narůstající propastí mezi Evropany, již mají na starosti výkupy z dluhů, a MMF.

„Svět od Evropanů očekává, až řeknou, že to chtějí udělat,“ řekl Zoellick. Předpovídal, že do konce léta dojde mezi MMF a Evropou k roztržce, přičemž do té doby nedojde k žádné rozhodné akci.

Od Baracka Obamy se očekává, že bude v pondělí v noci na Merkelovou tlačit ve věci eurobondů – ty by slily dohromady závazky za dluhy zemí jednotné měny. Není tu ale šance, že by Merkelová odsouhlasila v dohledné budoucnosti odepsání dluhu jiných evropských zemí.

Británie by mohla začít hledat nové exportní trhy mimo EU, jelikož eurokrize se teď zrovna potýká s tolika v politice hluboce zakopanými překážkami, tudíž by vůbec nemuselo být možné je vyřešit, jak varoval. „Mohlo by dojít k tomu, že krize eurozóny bude nějakou dobu pokračovat, a v takovém případě musí Británie udělat vše, co může, aby si udržela doma pořádek a provázala se s nejrychleji rostoucími částmi světa.“

Dlouhodobějšího itineráře pro cestu ke stabilnější jednotné měně podle něj bude těžké dosáhnout.

Čerstvě po svém vítězství v řeckých volbách středo-pravicový vůdce Antonis Samaras hbitě položil na stůl požadavky na změkčení drakonického zbídačujícího programu, které Řecko realizovalo kvůli vykoupení z dluhů eurozónou.

Designovaný ministerský předseda Samaras slíbil, že se bude široce držet podmínek řeckého výkupu, ale dodal: „Budeme současně muset udělat určité nezbytné úpravy v dohodě o vykoupení, abychom lidem ulehčili od ochromující nezaměstnanosti a nesmírných těžkostí.“

Politici a úředníci v Bruselu a Německu zjevně naznačili, že požadavky nového řeckého premiéra by mohly být přinejmenším zčásti uspokojeny prodloužením splátkového kalendáře na půjčky k vykoupení nebo zvětšením cílových hranic k omezení rozpočtového deficitu.

Ozývají se zprávy, že i podmínky pro dluhové vykoupení Irska by se také mohly ulehčit, což by Dublinu poskytlo mnohem delší splátkový kalendář na půjčky. Rozhovory o změně splátkového kalendáře u podmínek řeckého vykoupení z dluhů vyšly v neděli v noci rychle najevo, když německý ministr zahraničí Guido Westerwelle navrhl, aby Evropané mohli tento rozvrh upravit. To spustilo v Německu v politické třídě bouři polemik ohledně pro a proti ulehčení Řecku.

V Bruselu řekl uznávaný mozkový trust Bruegel: „Je teď čím dál jasnější, že řecký program je zcela mimo vytčenou dráhu. Samarasovo vítězství nic na tomto faktu nemění a bude nezbytné otevřít diskuzi o tvaru a formě nového řeckého programu. Tento fakt je nyní už tvůrci politik široce uznávaný, a zvláště německými činiteli, kteří otevřeně diskutovali o možnosti zvětšit prostor u fiskálních cílů.“

Německý sociální demokrat Martin Schulz, který předsedá Evropskému parlamentu, dodal: „Nová řecká vláda bude moci počítat s naší konstruktivní spoluprací při možném vyladění své reformní strategie a ekonomických cílů. Pokud Řecko zůstane u svých závazků, může EU přezkoumat, co by se dále dalo udělat, aby se krize vyřešila.“

Merkelová ovšem z Mexika odmítla veškerá ulehčení řeckých podmínek. „Nová řecká vláda musí realizovat závazky, které tato země přijala. Programový rámec musí být dodržen.“

Zdroj z „eurogrupy“ poznamenal, že se očekává, že se Samaras ve čtvrtek objeví v Lucemburku na schůzce ministrů financí eurozóny, která se bude potýkat se Španělskem a tím, jak reagovat na řecké volební výsledky.

Překlad: Miroslav Pavlíček

Zdroj: guardian.co.uk

]]>