Vědci odhalili, jaký vliv má na mozek kosmonautů dlouhodobý pobyt ve vesmíru. Závěry své studie zveřejnili ve článku pro portál Science Advances. (Foto: Needpix)
Mezinárodní tým odborníků prostudoval strukturu mozku jedenácti ruských kosmonautů, kdy každý z nich strávil v průměru 171 dní za sebou na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Vědci třikrát provedli každému z kosmonautů difúzní MRI mozku: před letem do vesmíru a dvakrát po přistání na Zem.
Poznamenává se, že použití metod neurozobrazování poprvé umožnilo identifikovat strukturální a funkční změny v mozku po vesmírném letu. Zejména se ukázalo, že během určité doby v podmínkách nulové gravitace dochází ke změnám v rozdělení bílé a šedé hmoty a zvětšují se mozkové komory, kde přibývá mozkomíšního moku.
Podle odborníků se tímto způsobem nervový systém přizpůsobuje ke stavu beztíže a zvyšuje zátěž v těch oblastech mozku, které jsou mimo jiné odpovědné za ovládání pohybů. Ukazatelé se vracejí do normálu po sedmi měsících pobytu kosmonauta na Zemi.
Zdroj: advances.sciencemag.org