David Davis tvrdí, že navržený plán na monitorování e-mailů, telefonních hovorů a webových stránek současnou dozorčí legislativu ještě “60 milionkrát zhorší”. Návrhy předjímají, že dojde k obrovské expanzi množství datových komunikací, u nichž se bude požadovat, aby je poskytovatelé přinejmenším rok skladovali. Bývalý konzeravativní ministr vnitra argumentuje, že u nových pravomocí hrozí, že vyvolají ohromné rozhořčení, neboť umožní “neomezený” přístup ke všem formám komunikací.
Koalice obnoví plány, které poprvé přednesla a pak do šanonu založila poslední Labouristická vláda, aby sledovala aktivity každého Brita, který používá telefon či internet.
Návrh má být odhalen při proslovu královny a půjde o ohromnou expanzi, co se týče objemu datové komunikace, u níž se bude požadovat, aby ji provideři za poslední rok skladovali.
To policii a zpravodajským důstojníků umožní monitorovat něčí kontakty s webovými stránkami, které navštěvuje, ačkoli obsah této komunikace zpřístupněn nebude.
Pan Davis říká: „To, co to udělá, bude, že (existující problém) to 60 milionkrát zhorší. Jednoduchou pravdou je to, že toho není třeba. To, co se tu navrhuje, je zcela neomezený přístup k jakékoliv jednotlivé komunikaci, kterou provedete.
„Tohle je velice, velice ohromné rozšíření pravomocí, které vyvolají u občanů, co tyhle nápady nemají rádi, hodně nelibosti. Způsobí to nesmírné rozhořčení.“
Kampanisté za občanské svobody už včera v noci vyhlásili, že tento návrh představuje „bezprecedentní“ expanzi státního vměšování více ve stylu Číny či Iránu.
V roce 2006, když Labouristé navrhli vytvořit národní databázi k ukládání takovýchto informací, tak se střetli se zuřivým odporem, a později přestali s veškerými zmínkami o tomto plánu zrovna před posledními všeobecnými volbami.
Avšak nová vláda tyto plány oživila, a ačkoliv nevznikne žádná databáze, bude se vyžadovat od providerů, aby zaznamenávali veškeré aktivity svých zákazníků tak, aby byly v případě potřeby přístupné.
Dochází k tomu, ačkoliv v Koaliční smlouvě slíbili „skoncovat s ukládáním záznamů z internetu a o e-mailech bez dobrého důvodu.“
Ministři budou argumentovat, že je to kriticky důležité k pomoci v boji proti terorismu a těžkým zločinům jako pedofilní sítě.
To pro policejní či bezpečnostní agentury přináší výhled na možnost u lidí, které vyšetřují, monitorovat jim komunikace v reálném čase a zrovna tak se i prohrabávat zpětně v přechozích kontaktech.
Podle nové legislativy dostanou internetové společnosti nařízeno instalovat hardware umožňující GCHQ – vládní agentuře elektronického „odposlechu“ – „na požádání“ přezkoumat jakýkoliv provedený telefonát, textovou zprávu či odeslaný e-mail a přístup na webovou stránku.
Nick Pickles, ředitel kampaňové skupiny Big Brother Watch, řekl: „Tohle je bezprecedentní krok, při němž se dočkáme, jak Británie přijme stejný typ dozoru, jaký vidíme v Číně a v Iránu.
„Je to absolutní útok na on-line soukromí a zdaleka při tom není jasné, jak tohle ve skutečnosti vylepší veřejnou bezpečnost, přičemž to významně zvedne náklady na internetový business.“
Shami Chakrabarti, ředitelka skupiny za občanská práva Libety, řekla, že jak Konzervativci, tak Liberální demokraté, když ještě byli v opozici, tak tomuto plánu odporovali.
„Elementání platnost má to, že ať za toto impérium zvolíte kohokoliv, impérium vrátí úder,“ řekla.
„Tohle je ambicióznější než cokoliv, co už bylo uděláno před tím. V demokracii je tohle drastický krok.“
I někteří z poskytovatelů internetových služeb samotní říkají, že je tento krok vyplašil.
Jeden z vedoucích zdrojů tohoto průmyslu to popsal jako „masový dozor“, který je „drahý a vtíravý.“
Řadová konzervativní poslankyně Margot James řekla, že ministři se dostanou pod tlak, aby dál valili tyto návrhy, dokud parlament tuto legislativu neschválí.
„Jsem si jista, že je tu vyvíjen značný tlak, jelikož o tomto návrhu se debatuje jako o budování ochrany soukromí pro lidi,“ řekla.
Guy Herbert, generální tajemník kampaňové skupiny NO2ID, řekl, že to je „od ministerstva vnitra ohromující nestoudnost zkoušet nás, abychom jim sežrali znovu ohřáté zbytky z konce vlády administrativy Tonyho Blaira, co si na tom konci zkoušel hrát na autoritativní vládu.“
„Moc se to neliší od štěnice v každém obýváku, kterou lze zapínat a vypínat podle úředních vrtochů. Cokoliv on-line děláte, každý, kdo je s vámi v kontaktu, a nikdy nebudete vědět, kdy vás sledují,“ řekl.
Ministerstvo vnitra potvrdilo, že ministři mají v úmyslu z toho udělat legislativu hned, „jakmile to parlamentní rozvrh dovolí.“
„Je životně důležité, aby policie a bezpečnostní služby mohly za určitých okolností získat komunikační data k vyšetřování vážných zločinů a terorismu a k ochraně veřejnosti. Jak se technologie m mění, tak potřebujeme přistoupit k takovým akcím, abychom si udrželi neustálou dostupnost komunikačních dat,“ řekl mluvčí.
„K těm komunikačním datům patří čas, trvání, volací čísla telefonních hovorů či e-mailová adresa. Nepatří k tomu obsah nějakého telefonního hovoru či e-mail a vláda ani nemá v úmyslu činit změny v existující legislativní základně k pronikání do komunikací.“
Překlad: Miroslav Pavlíček
Zdroj: www.telegraph.co.uk