Přehrada Tři soutěsky byla kritizována, když probíhala její stavba, že jde o komunistické velikášství, hřích proti životnímu prostředí atp. Současné dlouhotrvající intenzivní deště způsobily mimořádně rozsáhlou povodeň, a přehrada se stala spásou. (Foto: Ceskatelevize)
Přes třicet říčních toků, včetně největší řeky Jang-c’-ťiang, se vylilo z břehů. Přehrada v červencových dnech zadržela miliardy kubíků vody, které by se jinak prohnaly čínským vesnice a městy. Ukázala, že na ní není nic velikášského, upozorňuje publicista František Roček.
ČT1 ve zprávách 18.7.2020 v 19.00 hod. ale viděla situaci jinak. Českotelevizní redaktorka Barbora Šámalová zašveholila doslova toto: „Pohroma vyvolává otázky o smyslu kontroverzní přehrady Tři soutěsky. Přes 2 km dlouhá a 180 m vysoká nádrž, do které by se voda z českého Orlíku vešla 54×, měla povodně zkrotit. Místo toho je 15 let po dokončení její hladina rekordní.“
Tak primitivní pohled Šámalové na Tři soutěsky lze definovat jako objednanou kritiku za jakoukoliv cenu. Řeka Jang-c’-ťiang (Yangtze) čili Modrá řeka má povodí řeky o rozloze 1 800 000 km² a představuje pětinu území ČLR a domov pro třetinu obyvatel státu. Právě pro lidi má přehrada strategický význam. Zadržela vodu z horní části povodí Modré řeky. Tím zmírnila beztak velké povodně.
Povodeň v rámci povodně
Lidé ve městech podél Modré řeky se nyní potýkají s opravami a stavbou protipovodňových hrází, než přehrada Tři soutěsky uvolní mnoho vody a města budou znovu zaplavena, letos v létě již třetí, velkou vodou. Oficiální zprávy varovaly, že začátkem tohoto týdne začala dešťová voda proudit do přehrady Tři soutěsky ve středním toku řeky rychlostí více než 60 000 metrů krychlových za sekundu.
Přehrada v sobotu a neděli musela upouštět. Díky tomu přehrada mohla být využita k blokování náporu další vody očekávané od pondělí.
V úterý ráno přitékalo 50 000 až 60 000 metrů krychlových za sekundu špinavé vody. Podle Šámalové „kontroverzní přehrada“ je spásou – snaží se zadržet co nejvíce vody.
Z přehrady se přesto uvolní „menší povodeň“. Voda bude vytékat z přehrady rychlostí „pouhých“ 38 000 metrů krychlových za sekundu, aby zmírnila povodeň.
S katastrofickou povodní počítali
Zpráva agentury Xinhua uvádí, že nádrž až po okraj bude naplněna za 13 dní. Teoretická kapacita protipovodňové regulace celého projektu Tři soutěsky je 22,15 miliard metrů krychlových.
Konstruktéři počítali s enormním náporem vody, který přišel již několikrát. „Špičkový průtok 61 000 kubických metrů za sekundu zaznamenaný 19. července je zatím letošním rekordem, ale menší než 71 200 z roku 2012, kdy byla přehrada Tři soutěsky podrobena nejtěžší zkoušce po jejím dokončení v roce 2002, “ uvedla agentura Xinhua.
Přehrada je koncipována tak, aby vydržela i úder jaderné bomby. Prostě je to přehrada vyrobená ze 17 miliónů metrů krychlových železobetonu, aby vydržela i povodně „kataklyzmatických“ rozměrů. Přesto již preventivně byla odpouštěna během června část vodních zásob.
Další přehrady a nádrže v povodí Modré řeky, zejména jezera Dongting a Boyang, musí rozložit své výtokové operace tak, aby si zachovaly volnou kapacitu ke snížení náporu vody v době regulovaného vypouštění přehrady Tři soutěsky.
Hodně vody a trochu naděje
V rozsáhlém povodí přehrady Národní meteorologické centrum varuje před přívalovým deštěm. Umíte si představit, že provincie v této oblasti mohou čekat až 180 milimetrů v denních dešťových srážkách po zbytek týdne, přičemž některé oblasti zažívají až 70 mm vody padající z nebe za hodinu?
Do nejhorší povodně za desetiletí se „namočilo“ 27 provincií a postihla více než 38 milionů lidí. Nebýt „megalomanské stavby“ nebyla by povodeň velmi těžkým zásahem do života obyvatel, ale byla by zcela katastrofálním.
Ze strategického hlediska až voda opadne, čas obnovy nastane chvíle modernizace postižených oblastí. Poškozená infrastruktura bude modernizována o level výše. S modernizací se v nejbližším období počítalo, ale teď bude akutně potřeba. Proto modernizace bude dvojnásob cenná a dvojnásob vítaná. A zvýší to prestiž „komunistického“ vedení kapitalistické Číny.
Nevěříte? David Dodwell 27 července 2020 v hongkongském South China Morning Post, nezávislém na pekingských mandarínech uvedl, že tento měsíc byl vydán týmem akademiků v Ash Center v Harvardově Kennedy School výzkum sledující veřejné mínění v Číně: „Od roku 2003 se spokojenost čínských občanů s vládou téměř všeobecně zvýšila.“
Rychlá obnova spojená s plánovanou plošnou digitalizací na úroveň 5G spokojenost ještě zvýší.
Spokojení budou i západní čili humanitou prodchnutí kapitalisté. Nacionalističtí hysterici z USA žádají severoamerikánské firmy, aby opustily hnusnou Čínu, a výrobu přesunuly zpět do USA. Jenže, manažérům začínají svítit očička nadšením.
Katastrofa, čili ohromná povodeň, znamená pro firmy výbornou šanci na rychlé získání zakázek při obnově čínské infrastruktury. Z téhož se mohou radovat i mimoamerické „západní“ firmy.
Čili pro někoho jsou povodně i božím požehnáním.
Zdroj: pz.cz