Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová ve čtvrtek přiznala, jaká rozhodnutí považuje za jedny z nejtěžších na svém postu. “Vždy při tom jde o mimořádný akt, konkrétně osudy konkrétních lidí,” uvedla na Facebook. (Foto: Facebook)
Ve čtvrtek se slovenská prezidentka zabývala posuzováním žádostí o milost. Rozhodování právě v těchto případech bere jako jednu z nejtěžších odpovědností ve své funkci. Dle slov Čaputové, počet podobných žádosti na adresu hlavy Slovenské republiky oproti předchozímu období výrazně stoupl.
“Za první rok v úřadu přišlo Andreji Kiskovi 694 žádostí o milost a prezident za ten čas žádnou milost neudělil. Během mého prvního roku přišlo 1543 žádostí a milost jsem se rozhodla udělit v šesti případech,” uvedla.
“Posuzuji všechny okolnosti jednotlivých případů, zdravotní stav a momentální životní situaci odsouzeného a jeho rodiny, žádáme si posudky od sociálních úřadů, samospráv, studujeme zdůvodnění rozhodnutí soudů, život pachatele před spácháním trestného činu a jeho pohnutky a motiv. Posuzujeme, zda výkon trestu působí na pachatele výchovně a posuzujeme také jeho schopnost vrátit se do normálního života a být přínosem pro rodinu, děti i pro celou společnost,” dodala.
Větší část žádostí přes podobné posuzování neprojde, upozorňuje prezidentka. Podotýká však, že když je k milosti adekvátní důvod, udělí ji ráda a vidí v tom pro člověka možnost na lepší život.
Přiznání Čaputové okamžitě následovalo hodně komentářů, ve kterých lidé vyjadřovali prezidentce své nadšení a vděčnost.
“Těžké rozhodování, těžká práce, máte můj obdiv,” uvedl jeden ze sledujících.
“Paní prezidentko, věřím, že každá jedna Vámi udělena milost je správná. Je to těžké rozhodování,” sdělil další.
Uživatelé Facebooku se také dělili o mínění na to, proč došlo k růstu žádostí o milost. Někteří z nich vnímají za hlavní důvod to, že prezidentka je “citlivá a jemná žena”. Byly i ti, kdo vyjadřovali naději na větší počet udělených milostí. Zněly přitom argumenty, že podobná rozhodnutí jsou pro společnost výhodnější než výkon trestu.