Dnes se na facebookových stránkách Organizace pro pomoc uprchlíkům, z. s. (OPU) objevila informace, že pětice nezletilých Afghánců, kterou OPU zastupovalo, vyhrála před Nejvyšším správním soudem. Jednalo se o řízení, v němž se dotyční bránili proti postupu policie, která je zajistila do zařízení určeného pro dospělé muže. (Foto: Pikilist)
Na sociální síti této organizace se uvádí, že se nezletilí Afghánci bránili proti postupu policie, která je bez vydání rozhodnutí a bez možnosti seznámit se s výsledky posouzení kostního věku zajistila do zařízení určeného pro dospělé muže.
„Nejvyšší správní soud potvrdil, že jejich umístění do zařízení, jehož podmínky neodpovídají zákonu, resp. právě umístění nezletilého cizince do zařízení, které nesplňuje podmínky pro zajištění nezletilých cizinců, může být nezákonným zásahem. Nejvyšší správní soud zatím nepředjímá výsledek samotného řízení, v každém případě kritizuje právně chybné posouzení pardubické pobočky krajského soudu v Hradci Králové,“ stojí v prohlášení.
Kromě toho OPU informovala i o dalším rozhodnutí, a to konkrétně věci prvého z nezletilých Afghánců. Nejvyšší správní soud totiž nově ruší rozhodnutí pardubického soudu, tentokrát ve věci samotného zajištění:
„Nejvyšší správní soud zdůrazňuje, že ve věci tak mimořádné, jakou je zbavení osobní svobody osoby, která může být nezletilou, je nutné klást důraz právě na zjištění věku, a to rychlou, ale i adekvátní metodou.“
Daný soud přitom klade důraz na to, že ve věci tak mimořádné, jakou je zbavení osobní svobody osoby, která může být nezletilou, je nutné klást důraz právě na zjištění věku, a to rychlou, ale i adekvátní metodou.
„Nejvyšší správní soud upozorňuje, že lékařská metoda použitá v daném případě je méně přesná než jiné novější metody. NSS zároveň kritizuje práci pardubického soudu, který „vůbec neřešil“ pluralitu výsledků vyšetření kostního věku dle různých metod, popsanou už dokonce ve stávající judikatuře NSS, a nepřihlédl ani k odbornému vyjádření expertky z FN Motol,“ uvádí se dále v textu.
Na webových stránkách dané organizace poskytl své vyjádření také její ředitel Martin Rozumek. Ten dodal, že OPU kritizuje práci pardubického soudu již delší dobu.
„Práci pardubického soudu kritizuje OPU dlouhodobě. V této kauze nevyloučil soud při jednání média a dával najevo, že ho naši klienti jen zbytečně obtěžují. Pardubický soudce Korejtko právně chybně odbýval i například kauzy tzv. čínských křesťanů, které jinak byly napříč českými soudy hodnoceny kladně, a všechny tyto jeho rozsudky byly zrušeny Nejvyšším správním soudem,“ nechal se slyšet dotyčný.
Zdroj: snews.com