Bill Gates popřel populární konspirační teorii, podle které prý navrhuje, aby zachránil svět před pandemiemi čipováním lidí. (Foto: Flickr)
Tvůrce Microsoftu zdůraznil, že je to „hloupé a podivné“ a epidemii koronaviru může to zastavit vznik vakcíny a vytvoření kolektivní imunity.
Během telefonního rozhovoru s reportéry BI miliardář a filantrop Bill Gates přel nepodložená obvinění z využití vakcín k čipování lidem, uvedl Business Insider.
„Nikdy jsem se nezabýval věcmi jako mikročipy,“ citovala ho publikace.
„Je docela těžké to popřít, protože je to tak hloupé nebo podivné.“
Gates již řadu let varoval před nebezpečím pandemie a na konci roku 2016 vyzval světové vůdce, včetně Donalda Trumpa, aby podnikli seriózní kroky v přípravě. V roce 2015 na konferenci TED Talk hovořil o možném velkém počtu obětí a rovněž poznamenal, že „je dobré vědět, které děti dostaly vakcínu proti spalničkám a které nikoli.“ Nejednalo se však o mikročipy, ale o lékařské karty.
V lednu, s odkazem na toto prohlášení a na 300 milionů dolarů Nadace Billa a Melindy Gatesových, věnovaných na boj proti COVID-19 a hledání vakcíny, začaly některé pravicové skupiny a analytici šířit online informace o tom, že Gates má s virem něco společného a chtěl z toho vytřískat zisk.
Americká publikace poznamenala, že konspirační teorie související s koronavirem se staly populárními na sociálních sítích a v televizi: podle údajů analytické společnosti Zignal Labs zveřejněné v The New York Times byly od února do dubna zmíněny 1,2 milionkrát. Průzkum provedený koncem května společností Yahoo News a YouGov ukázal, že 28% Američanů věří v tyto teorie, přičemž mezi republikány je to 44% a mezi diváky Fox News – 50% (například 61% diváků MSNBC nevěří v tyto předpoklady).
Gates řekl, že byl „trochu znepokojen“ výsledky průzkumu, ale to nezabránilo vládám a jiným skupinám po celém světě ve sponzorování hledání vakcín. Miliardář nicméně vyjádřil obavy, že po přijetí vakcíny mohou antivakcinační nálady vyvolat potíže při dosažení kolektivní imunity, dodal Business Insider.
Zdroj: businessinsider.com