Podivné chování severního magnetického pólu Země několik dní před Vánocemi zmátlo vědce – Může to být důvod, proč FAA zrušila lety? (Foto: Flickr / ilustrační)

Několik dní před Vánoci dostávají navigační systémy po celém světě zásadní aktualizaci díky podivnému chování severního magnetického pólu Země.

Poprvé v zaznamenané historii pól dramaticky změnil svou rychlost – změna, která by mohla ovlivnit vše od GPS chytrých telefonů až po Santovu doručovací trasu.

Přesná navigace je v sázce. Bez aktualizace by cesta z Jižní Afriky do Spojeného království mohla skončit o 150 kilometrů (93,2 míle) mimo kurz – což je značný problém pro komerční letecké společnosti a obzvláště náročné pro jistého obyvatele severního pólu s napjatými termíny na Štědrý den.

Magnetic north pole locations from 1590 to 2030.
Polohy severního magnetického pólu v letech 1590 až 2030. BGS © UKRI a © Wessel, P. a W. H. F. Smith (1996), A global, self-consistent, hierarchical, high-resolution shoreline database (Globální, autokonzistentní, hierarchická databáze pobřeží s vysokým rozlišením), J. Geophys. Res., 101(B4), 8741-8743, doi:10.1029/96JB00104. (v2.3.6).

Poloha severního magnetického pólu ovlivňuje údaje kompasu a následně i systémy GPS v telefonech, lodích a letadlech. Tento přírodní jev je způsoben pohybem kapalného železa ve vnějším jádru Země, takže je nezbytné, aby navigační systémy tyto posuny zohledňovaly.

Nový model budou využívat organizace včetně NATO, amerického ministerstva obrany a ministerstva obrany Spojeného království, což zajistí bezpečnou a přesnou globální navigaci na příštích pět let.

Pro běžné uživatele aktualizace znamená, že vás GPS ve smartphonu bude i nadále přesně navigovat – ať už jdete kamkoliv.

Zdroj: studyfinds.org