Izraelská letadla v posledních hodinách prováděla rozsáhlé nálety na objekty po celé Sýrii, a to pouhých 48 hodin po pádu Asadovy vlády a vstupu militantních frakcí napojených na Al-Káidu do Damašku. (Foto: X)

„Nejméně dva výbuchy, které byly slyšet v Damašku, se odehrály v oblasti Barzeh, severně od Damašku, kde má kancelář Syrské vědecké studijní a výzkumné centrum,“ uvedlo několik očitých svědků pro agenturu Reuters.

Izraelská letadla v posledních hodinách prováděla rozsáhlé nálety na objekty po celé Sýrii, a to pouhých 48 hodin po pádu Asadovy vlády a vstupu militantních frakcí napojených na Al-Káidu do Damašku.

„Nejméně dva výbuchy, které byly slyšet v Damašku, se odehrály v oblasti Barzeh, severně od Damašku, kde má kancelář Syrské vědecké studijní a výzkumné centrum,“ uvedlo několik očitých svědků pro agenturu Reuters.

„Na SSRC byly uvaleny sankce a v minulosti bylo zasaženo kvůli jeho napojení na výrobu chemických zbraní za vlády svrženého syrského prezidenta Bašára Asada,“ pokračuje zpráva. Jedná se o místo, které Izrael poprvé zasáhl již v roce 2013 a od té doby zasáhl několikrát.

Citlivá vojenská zařízení, která dříve patřila syrské armádě a dnes již neexistujícímu Asadovu ministerstvu obrany, byla v pondělí izraelskými útoky zničena také na jihu Sýrie.

Zasažen byl také sklad zbraní poblíž damašského mezinárodního letiště, které ukončilo provoz. Masivní údery byly hlášeny také na přístav Latakia, který obřími ohnivými koulemi ozářil noční oblohu.

Uprostřed chaosu, který v zemi v posledním týdnu vyvolalo převzetí moci HTS, a dříve, než se v Damašku podaří sestavit jakýkoli typ nové vlády, se zdá, že Izrael preventivně likviduje veškerou vojenskou techniku a těžké zbraně dříve, než se k nim dostane kdokoli jiný

Zpravodaj izraelského vysílání z Kann píše: „Izraelský zdroj mi řekl: cílem Izraele je zničit vše z Asadovy armády, co by se mohlo dostat do rukou povstalců – od tanků po rakety. Ničíme vybavení Asadovy armády.“

Izrael také rozšířil své pronikání na historické syrské území na jihu:

Izrael se nyní obává, že by se nepokoje v Sýrii mohly přenést na jeho území. Izrael rovněž považuje konec Asadova režimu za šanci narušit schopnost Íránu pašovat přes Sýriizbraně libanonské militantní skupině Hizballáh.

Izraelská armáda o víkendu začala přebírat kontrolu nad demilitarizovanou nárazníkovou zónou v Sýrii, která byla vytvořena v rámci příměří mezi zeměmi z roku 1974. Uvedla, že se jedná o dočasný krok, jehož cílem je zabezpečit hranice.

Vniknutí však vyvolalo odsouzení a kritici obvinili Izrael z porušení příměří a možného zneužití chaosu v Sýrii k záboru půdy.

Ve skutečnosti je „využití“ situace k záboru půdy přesně to, co bylo pravděpodobně od počátku plánem hry, protože jak Izrael, tak Turecko jsou v syrské krizi velkými vítězi, a to po odchodu Asada (který dostal azyl v Moskvě). Izraelské útoky začaly ještě v době, kdy HTS postupovala z Aleppa a Homsu směrem k Damašku.

Podle dalších podrobností o tom, co bylo zasaženo při probíhajících izraelských útocích:

V Sýrii byly hlášeny nové izraelské nálety na leteckou základnu poblíž hlavního města Damašku.

Al-Džazíra uvádí, že při úderech bylo zasaženo letiště Qabr Essit, které využívá armáda svrženého Asadova režimu pro vrtulníky. Letecká základna se nachází jižně od Damašku, poblíž města Aqraba.

Některé zprávy hovoří o tom, že za posledních 12-24 hodin bylo zasaženo až 100 objektů, ale až se usadí prach, bude pravděpodobně potvrzeno více. Izraelské zdroje hovoří o 250 a více úderech. Letadla a letecká technika a přistávací dráhy na základnách jsou zničeny.

Zdá se, že součástí izraelského záměru je také zabránit tomu, aby se v Sýrii znovu objevily proíránské subjekty, a konečně a definitivně rozbít zbrojní sítě Hizballáhu a šíitských milicí.

Obávaným prvkem jsou také sunnitské frakce tvrdé linie, které by nakonec mohly obrátit stejné zbraně proti Izraeli, a to v oblasti Golanských výšin a v době, kdy izraelské jednotky pokračují v invazi na jih kvůli tzv. nárazníkové zóně.

Zdroj: timesofisrael.com