Bašár Asad a jeho rodina přijeli do Moskvy a dostali azyl „z humanitárních důvodů“, citují tiskové agentury zdroj z Kremlu. (Foto: Flickr)

Zpráva, která ukončila spekulace o místě pobytu bývalého syrského prezidenta poté, co povstalecké síly převzaly kontrolu nad Damaškem.

Již dříve ruské ministerstvo zahraničí oznámilo, že Asad „se rozhodl odstoupit z funkce prezidenta a opustil zemi, přičemž dal pokyn k pokojnému předání moci“.

Rusko, které má v Sýrii dvě klíčové vojenské základny, je věrným spojencem Asada a zasahovalo do 13 let trvající občanské války v Sýrii ve snaze udržet ho u moci.

Nedokázalo však zastavit pád jeho vlády tváří v tvář bleskové povstalecké ofenzívě, která využila toho, že jeho další klíčoví spojenci, Írán a libanonské hnutí Hizballáh, byli rozptýleni jinými konflikty.

Rusko rovněž požádalo Radu bezpečnosti OSN, aby se v pondělí sešla k jednání o Sýrii.

Generální tajemník OSN Antonio Guterres v neděli uvedl, že budoucnost Sýrie je věcí Syřanů a že jeho zvláštní vyslanec Geir Pedersen „bude s nimi za tímto účelem spolupracovat“.

„Je třeba vykonat mnoho práce, aby byl zajištěn řádný politický přechod k obnoveným institucím. Opakuji svou výzvu ke klidu a vyhýbání se násilí v tomto citlivém období a zároveň k ochraně práv všech Syřanů,“ uvedl Guterres v prohlášení.

Zdroj: bbc.com