Ministerstvo zahraničí v dohodě s vládou vypsalo zakázku za 1,6 milionů korun na nové logo, jež by měly užívat státní orgány místo dosavadních.

Logo má mít jen českého lva a ignorovat moravskou i slezskou orlici. To odporuje ústavě, které definuje Českou republiku jako stát občanů v Čechách, na Moravě a ve Slezsku.

Mrhání penězi

Stát je reprezentován státním znakem. Stát jej chrání a jeho užívání je bezplatné. Naproti tomu logo je záležitostí proměnlivé módy a jeho autoři pobírají peníze. Logo nemá vyšší přínos, než má státní znak, je však dražší.

Přesto některé státní úřady vymýšlí různá loga a platí za ně. Jsou to vyhozené peníze v době velkého schodku státního rozpočtu. Pro stát nejde o velkou sumu, ale jak to vysvětlit školním kuchařkám, školníkům či soudním zapisovatelkám, že na jejich platy vláda nemá, ale na tyto výdaje ano? Jde o projev špatného hospodaření.

Proto zaráží snaha Ministerstva zahraničí vytvořit další logo státu a vnutit jej všem vládním úřadům. Tím se zmarní peníze vložené do současných log a ještě více se omezí užívání státního znaku. Bude to jen dražší. Hledání loga státu se tak stává tunelováním státu.

Ústavní je užití státních symbolů

Ústava státní symboly zakotvuje právě za účelem užití pro prezentaci státu a jeho orgánů. Proto je činnost ministerstva i neústavní. Je to stejně nepřípadné, jako kdyby ministerstvo chtělo nahradit státní hymnu nějakou znělkou nebo státní vlajku transparentem. Ministerstvo zahraničí a vláda projevuje neúctu ke skutečným státním symbolům.

Ministerstva a jiné správní úřady mohou bezplatně užívat státní znak, ať na významných listinách či i vizitkách svých zaměstnanců. Vizitka úředníka není jeho soukromou iniciativou, ale jde o prezentaci úřadu, kterou úřad zhotovil a zaplatil.

Popření vzniku republiky i z Moravy a Slezska

Státní znak byl vytvořen parlamentem s vědomím toho, že stát vznikl ze tří zemí – Čech (na červeném štítě stříbrný korunovaný lev), Moravy (na modrém štítě stříbrnočerveně šachovaná korunovaná orlice) a Slezska (na zlatém štítě černá korunovaná orlice), což je vyjádřeno ve velkém státním znaku. Čechy, Morava a Slezsko nejsou jakési regiony, ale státotvorná území republiky.

Existuje i malý státní znak ve formě znaku Čech (stříbrný lev), který zákon určuje především pro razítka, jež mají malou plochu, a figury čtvrceného velkého státního znaku by na nich mohly být nezřetelné. Ministerstvo však uvažuje o výlučném užití českého lva, což je pohrdáním staleté sounáležitosti obyvatel Moravy a Slezska s jejich symboly. Vůči novému protimoravskému a protislezskému logu státu protestovala Společnost pro Moravu a Slezsko prohlášením z 16. 11. 2024 v moravských Dambořicích a též Moravská národní obec. Je správné se vzepřít a chránit skutečné státní symboly.

Za Fialy jako za Gottwalda

Zásadní popření práv Moravy uskutečnila v roce 1948 vláda Klementa Gottwalda zrušením Moravskoslezské země, což československý parlament 9. 5. 1990 označil „za akt nespravedlivý a poplatný totalitní byrokratickocentralistické praxi“. Historickým paradoxem je, že Klement Gottwald byl moravský rodák, narozený v Dědicích u moravského Vyškova. Nyní popření moravské a slezské orlice ve státním logu připravuje vláda Petra Fialy, který se též narodil na Moravě. Ne všichni rodáci ctí vlastní zemi.

Fiala ani nepodepsal návrh zákona o zemských znacích a vlajkách, který 1. 3. 2023 podalo 79 poslanců v čele s předsedou Ústavněprávního výboru Poslanecké sněmovny Radkem Vondráčkem ze všech parlamentních stran s výjimkou pirátů, kteří žádného poslance z Moravy a Slezska nemají. Připojili se i ministři spravedlnosti Pavel Blažek a zdravotnictví Vlastimil Válek.

Moravský znak
Moravský znak
Slezský znak
Slezský znak

Zdeněk Koudelka