V Rumunsku, členské zemi NATO a EU, se právě stalo něco nevídaného – nejvyšší soud v pátek zrušil první kolo prezidentských voleb v zemi. (Foto: Youtube)

V podstatě se nyní budou konat nové volby. Ústavní soud o tom rozhodl v době, kdy v diaspoře stále probíhá hlasování.

„Volební proces volby rumunského prezidenta bude obnoven v plném rozsahu s tím, že vláda bude povinna stanovit nové datum volby rumunského prezidenta, jakož i nový kalendářní program pro provedení nezbytných úkonů,“ uvedl soud v prohlášení.

Soud se rozhodl „ zrušit celý volební proces volby rumunského prezidenta…, aby zajistil správnost a zákonnost volebního procesu“ – v kontroverzním rozhodnutí, ke kterému prostě nikdy nedošlo.

Calin Georgescu, označovaný za „krajně pravicového“ kandidáta, zvítězil v prvním kole hlasování, které bylo „šokujícím“ výsledkem, po němž političtí oponenti tvrdí, že do voleb zasahovalo Rusko.

Podle všeho „kouřící zbraň“ souvisí s pouhými příspěvky na sociálních sítích na platformách jako TikTok.

„Bezprecedentní rozhodnutí Ústavního soudu – které je konečné – přišlo poté, co prezident Klaus Iohannis ve středu odtajnil zpravodajské informace, podle nichž Rusko vedlo rozsáhlou kampaň zahrnující tisíce účtů na sociálních sítích s cílem propagovat Calina Georgescua na platformách jako TikTok a Telegram,“ upřesňuje Associated Press.

Georgescu se po prvním kole hlasování 24. listopadu dostal na první místo, přestože nedeklaroval žádné výdaje na kampaň, a měl vstoupit do druhého kola, které bylo původně naplánováno na neděli, proti reformistce Eleně Lasconiové ze strany Zachraňme Unii Rumunska.

Do soudem zkoumaného spisu o údajném ruském vměšování do voleb přispěly rumunská zpravodajská služba, zahraniční zpravodajská služba, zvláštní telekomunikační služba a ministerstvo vnitra, poznamenala dále agentura AP.

Georgescova nacionalistická rétorika se ukázala jako mimořádně populární, neboť videa na sociálních sítích s jeho účastí nasbírala miliony zhlédnutí. Ale přinejmenším velká část z nich by pravděpodobně byla upřímná a organická, vzhledem k tomu, že naprostá většina obyvatel se přiklání k ultrakonzervativním.

Rumunsko má také jednu z nejvyšších návštěvností kostelů v Evropě, přičemž dominantním náboženstvím je velmi tradiční rumunská pravoslavná církev, která je také ve společenství s ruskou pravoslavnou církví.

Rusko v pátek důrazně odmítlo, že by se vměšovalo do rumunských voleb. To v době, kdy západní média již označují Georgesca za „proruského“ . Podobné spory v poslední době zachvátily i politiku v Gruzii, kde pokračují proevropské pouliční protesty.

„Kampaň před rumunskými prezidentskými volbami… provází bezprecedentní výbuch protiruské hysterie,“ uvedla v reakci na zprávy mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharovová. „Ze strany místních politiků, úředníků a zástupců médií se objevuje stále více absurdních obvinění…,“ dodala. „Rozhodně odmítáme všechny nepřátelské útoky, které považujeme za naprosto neopodstatněné.“

Evropská komise zároveň uvedla, že platformu TikTok v souvislosti s rumunskými volbami pečlivě sleduje. NATO a Washington také pozorně sledují, vzhledem k tomu, že vítězství Georgesca by mohlo mít obrovské důsledky pro budoucnost západních vojenských základen a jednotek uvnitř Rumunska, na tzv. východním křídle NATO:

Rumunsko je vážnou vojenskou mocností, a proto je riziko, že se jeho prezidentem příští neděli stane proruský kandidát Călin Georgescu, který je skeptický vůči NATO, pro Alianci matoucí.

Země s 19 miliony obyvatel je členem NATO již dvě desetiletí a nachází se zde letecká základna, která se rozrůstá a stává se největší základnou bloku v Evropě. Hraničí s Ukrajinou, přes Černé moře se dívá na Ruskem okupovaný Krym, posílá do Kyjeva zbraně a munici a hostí americký systém protiraketové obrany Aegis Ashore v Deveselu na jihu Rumunska, kde jsou umístěny rumunské i americké jednotky.

Georgescu však tyto mezinárodní vazby odsuzuje, odsoudil rakety v Deveselu jako národní „ostudu“, vedl kampaň za ukončení rumunské pomoci Ukrajině a vyzval k „ruské moudrosti“ při utváření zahraniční politiky.

Jeho rétorika je podobná maďarskému Viktoru Orbánovi nebo italské Meloniové…

Ale v závislosti na tom, jak přesvědčivé jsou údajné důkazy, které má rumunská rozvědka k dispozici, jde spíše jen o další příklad toho, jak evropští úředníci křičí „ruské vměšování“, když se objeví politik, který se jim nelíbí. Nejvíce napoví možná až další kolo voleb. Zůstává nejasné, zda budou „důkazy“ zveřejněny a zda přesvědčí širokou rumunskou veřejnost.

Zdroj: politico.eu