Široce rozšířené zprávy, včetně pozorovatelů na místě, naznačují, že Íránem podporované irácké milice proudí přes hranice do východní Sýrie, aby pomohly Damašku odrazit postup islamistických bojovníků poté, co odštěpenecká skupina Al-Káidy Hayat Tahrir Al-Sham o víkendu obsadila Aleppo. (Foto: Flickr)

Jeden z důstojníků syrské armády řekl agentuře Reuters, že irácké milice překračující hranici jsou „čerstvými posilami, které jsou vysílány na pomoc našim kamarádům na frontě na severu“.

Mnozí z bojovníků byli identifikováni jako příslušníci skupin Kataib Hizballáh a Fatemiyoun. Spojené státy jsou v Iráku již dlouho v mezistátním konfliktu s hnutím Kataib Hizballáh, v průběhu let dokonce docházelo k pravidelnému raketovému ostřelování amerického velvyslanectví v Bagdádu a různých základen, na nichž jsou umístěny zbývající americké jednotky.

Irácké milice se v oblasti Abú Kamal zdržovaly přes noc. Objevily se zvěsti, že na jejich pozice zaútočila americká vojenská letadla, ale tyto zprávy se ukázaly jako nepravdivé.

Tyto síly si však byly plně vědomy toho, že Pentagon může kdykoli zaútočit na jejich konvoje, a proto údajně překračovaly hranice v malých skupinách a využívaly skryté cesty.

„Nejméně 300 bojovníků, převážně ze skupin Badr a Nudžába, překročilo v neděli pozdě večer hranici po polní cestě, aby se vyhnuli oficiálnímu hraničnímu přechodu, uvedly dva irácké bezpečnostní zdroje a dodaly, že zde bránili šíitskou svatyni,“ píše agentura Reuters.

Íránský ministr zahraničí Abbás Arakčí v pondělí prohlásil, že s ohledem na nové boje v Sýrii „pomohou odbojové skupiny a Írán poskytne veškerou potřebnou podporu“. Rusko pomáhá s leteckým bombardováním.

Shrnuto prostřednictvím sdělení Rabobank:

Na geopolitické frontě se zdá, že rychlá likvidace Hizballáhu ze strany Izraele a zaujetí Ruska válkou na Ukrajině přišly syrského Bašára Asada draho. Síly „povstalců“ znovu dobyly druhé největší město v zemi Aleppo, protože režimní jednotky byly poněkud zanechány na holičkách spojenci Ruska, Íránu a Hizballáhu a následně byly přemoženy povstalci podporovanými Tureckem.

V podobné situaci jako v Jemenu zuří v Sýrii občanská válka již 13 let, aniž by se těšila většímu zájmu západních médií. V případě Jemenu se vše změnilo, jakmile občanská válka ovlivnila tranzit nákladní dopravy Suezským průplavem, zatímco v Sýrii probíhající soupeření velmocí (Rusko, USA, Čína, Saúdská Arábie, Turecko, Írán, Izrael atd.) o sféry vlivu poskytuje užitečný mikrokosmos nového globálního paradigmatu, ale jen pokud se člověk zajímá.

Zajímavé je, že Hizballáh v Libanonu prohlásil, že „prozatím“ neplánuje vyslat své bojovníky do severní Sýrie, aby pomohli Asadovým silám získat zpět území. Libanonský Hizballáh samozřejmě zabředl do více než ročních bojů s izraelskou armádou, které zahrnovaly i poslední dva měsíce pozemní ofenzívy IDF na jihu země.

Hizballáh byl během prvních deseti let zástupné války nápomocen při vytlačování džihádistů podporovaných Spojenými státy a Zálivem; v současné době to však vypadá, že hlavní pomoc Asadovi přijde z Íránu a Iráku.

Prezident Asad byl po většinu války mezi Izraelem a Hizballáhem poněkud zamlklý, což by mohlo hrát roli v současné neochotě vedení Hizballáhu zapojit se do válečného dění v Sýrii. Zůstává však faktem, že libanonská šíitská skupina se stále zoufale snaží obnovit svou velitelskou strukturu a doplnit své zdroje. 

Pokud jde o přítomnost iráckých milicí ve východní Sýrii, je pravděpodobné, že se v této oblasti střetnou se Svobodnou syrskou armádou podporovanou USA a Syrskými demokratickými silami (SDF). Nadále je možné, že se zapojí i americké bojové letouny.

Zdroj: reuters.com