Nový výzkum hlásí nejsilnější kosmické záření, jaké kdy bylo detekováno. (Foto: Flickr / ilustrační)
Vzhledem k tomu, že paprsky při cestě vesmírem ztrácejí energii, jejich detekce při vysokých energiích znamená, že pravděpodobně pocházejí ze zdrojů relativně blízko Země.
Vědci objevili nejenergetičtější kosmické záření, jaké kdy bylo objeveno, a to ze záhadných zdrojů relativně blízko Země.
Paprsky – které se skládají z elektronů a jejich protějšků z antihmoty, pozitronů – byly pozorovány s energií až 40 teraelektronvoltů (TeV), což je 40 000krát více než energie viditelného světla.
Paprsky, které byly zaznamenány observatoří HESS (High Energy Stereoscopic System) v Namibii, ztrácejí energii při cestě vesmírem v důsledku interakce se světlem a magnetickými poli.
To znamená, že aby bylo možné paprsky s takovou energií zachytit, musí být jejich zdroj relativně blízko. Co přesně je jejich zdrojem, však zatím není známo.
Vědci publikovali své výsledky 25. listopadu v časopise Physical Review Letters. „Jedná se o důležitý výsledek, protože můžeme konstatovat, že naměřené CRe [elektrony kosmického záření] s největší pravděpodobností pocházejí z velmi malého počtu zdrojů v blízkosti naší sluneční soustavy, maximálně do vzdálenosti několika tisíc světelných let, což je velmi malá vzdálenost ve srovnání s velikostí naší Galaxie,“ uvedla ve svém prohlášení odpovídající autorka Kathrin Egberts, vedoucí oddělení experimentální astročásticové fyziky na Postupimské univerzitě v Německu. (Pro srovnání: Mléčná dráha má průměr asi 100 000 světelných let.)
Kosmické záření jsou vysokoenergetické částice produkované Sluncem; hvězdnými explozemi zvanými supernovy; rychle rotujícími neutronovými hvězdami zvanými pulsary; a dalšími, neznámými zdroji.
Když paprsky narazí do horních vrstev zemské atmosféry, rozpadnou se na spršky částic, které jsou detekovatelné na zemském povrchu. Rekonstrukce paprsků, které tyto spršky částic vytvořily, je však náročný a nejistý úkol.
Zdroj: livescience.com