Nejvyšší vojenský představitel NATO prohlásil, že síly NATO by byly nasazeny na Ukrajině, aby vyhnaly ruské vojáky ze země, kdyby Rusko nemělo jaderné zbraně. (Foto: Flickr)
Předseda Vojenského výboru NATO, nizozemský admirál Rob Bauer, na Pražském obranném summitu Mezinárodního institutu pro strategická studia v České republice vysvětlil, že ruské jaderné zbraně odrazují od vyslání jednotek NATO na Ukrajinu.
„Jsem si naprosto jistý, že kdyby Rusové neměli jaderné zbraně, byli bychom na Ukrajině a vyhnali je,“ prohlásil.
Bauer uvedl, že výzvou pro Západ je zjistit, kde jsou ruské červené čáry pro použití jaderných zbraní, a poznamenal, že Washington se mylně domníval, že vyslání tanků a stíhaček F-16 na Ukrajinu jsou červené čáry Kremlu.
Admirál Bauer hovořil o rozdílu mezi konfliktem na Ukrajině a jinými válkami NATO, jako je například okupace Afghánistánu. Uvedl, že hlavním rozdílem mezi Moskvou a Kábulem jsou ruské jaderné zásoby.
V Afghánistánu americké síly a síly NATO v roce 2001 rychle vytlačily Taliban z Kábulu. Poté se západní aliance zapojila do dvacetiletého projektu budování státu, zatímco Taliban bojoval s použitím povstalecké taktiky. Nejvyšší představitel NATO dále uvedl, že afghánská válka neměla strategický význam.
„Afghánistán nikdy neměl strategický význam. Pokud budeme opravdu upřímní, Afghánistán neměl strategický význam.“ Pokračoval: „Strávili jsme tam 20 let, udělali jsme spoustu věcí a lidé přišli o život, ale pokud si položíte otázku: ‚Mělo to strategický význam? V Afghánistánu je odpověď záporná.“
Bauer tvrdil, že Ukrajina je pro NATO strategicky důležitá, protože blok brání „mezinárodní řád založený na pravidlech“.
Zdroj: libertarianinstitute.org