Sonda NASA Voyager 1, která je nyní 47 let stará, 24. října po krátkém období rádiového klidu úspěšně obnovila spojení se Zemí. (Foto: Flickr)

Tento kontakt byl umožněn prostřednictvím zřídka používaného rádiového vysílače v pásmu S, který nebyl aktivován od roku 1981.

Sonda, která je v současné době vzdálena více než 15 miliard kilometrů v mezihvězdném prostoru, zaznamenala od 16. října přerušení komunikace, které bylo způsobeno vypnutím jednoho z vysílačů.

Problém s komunikací vznikl, když se kvůli vysoké spotřebě energie aktivoval systém ochrany proti poruchám a vypnul primární vysílač v pásmu X.

Tento automatický systém je navržen tak, aby šetřil energii tím, že v případě potřeby vypne nepodstatné funkce. Inženýři NASA poslali 16. října kosmické lodi příkazy, ale až do 18. října nezaznamenali žádnou odezvu.

Komunikace se zcela zastavila 19. října, což podnítilo vyšetřování týmu z Laboratoře tryskového pohonu.

Inženýři NASA postupují opatrně a analyzují příčinu aktivace ochrany proti poruše. Zdržují se přepnutí zpět na vysílač v pásmu X, dokud se jim nepodaří zjistit příčinu problému.

„Inženýři postupují opatrně, protože chtějí zjistit, zda zapnutí pásma X nepředstavuje nějaké potenciální riziko,“ uvedl Bruce Waggoner, manažer zajištění mise Voyager.

Sonda Voyager 1, vypuštěná v roce 1977, je prvním objektem vyrobeným člověkem, který vstoupil do mezihvězdného prostoru. Poskytla neocenitelné údaje, včetně objevů nových měsíců a prstenců kolem Jupiteru a Saturnu.

Navzdory problémům, které přináší stárnoucí technologie, přináší mise i nadále významné vědecké poznatky, protože se vydává dále do vesmíru.

Zdroj: ndiatimes.com