Objevilo se několik aktuálních zpráv, že izraelská armáda (IDF) se připravuje na zahájení „omezené“ pozemní invaze do jižního Libanonu. Zpravodajka Foxu v Pentagonu Liz Fridenová. (Foto: Flickr)
Izrael zahájí „omezený“ pozemní vpád do jižního Libanonu. Invaze se blíží Bude menšího rozsahu než v roce 2006 a potrvá kratší dobu.
Pentagon posílá další tisíce vojáků na Blízký východ. V celé oblasti mají USA rozmístěno téměř 40 tisíc vojáků.
Bílý dům mezitím oznámil, že prezident Biden je proti izraelské pozemní operaci.
Stále vyzývá k příměří v Libanonu poté, co prohlásil, že podporuje atentát na Nasralláha ve jménu „spravedlnosti“ za minulé útoky na Američany. biden v čerstvých vyjádřeních vydal poněkud slabé a skrovné prohlášení, v němž se staví proti chystané pozemní operaci….
Novou pozemní operaci poprvé signalizoval v pondělí izraelský ministr obrany Yoav Gallant, který uvedl, že „další fáze války proti Hizballáhu začne brzy“. IDF již několik dní shromažďují jednotky v blízkosti libanonských hranic.
Gallant to řekl při návštěvě severu země a jak informoval deník Times of Israel: „Další fáze války proti Hizballáhu začne brzy… Uděláme to. A jak jsem zde před měsícem řekl, [že] přesuneme těžiště [na sever], to říkám i nyní: Změníme situaci a vrátíme obyvatele domů.“
Izrael v pondělí rozšířil útoky do centra Bejrútu, kde zabil tři vysoce postavené členy levicové skupiny Lidová fronta pro osvobození Palestiny (PFLP). Letecké síly rovněž zasáhly libanonské město Ain Deleb. Podle ministerstva zdravotnictví země bylo zabito nejméně 45 lidí.
A další první z konfliktu:
Hizballáh ve svém prohlášení uvedl, že na Izrael vypálil raketu „Nour“, což je podle zdrojů obeznámených s libanonskou militantní skupinou balistická střela.
Střela zasáhla vesnici Kafr Giladi v severním Izraeli, uvádí se v prohlášení a dodává, že ji vypálil v reakci na „izraelské porušování měst, vesnic a civilistů“.
* * *
Ve svém vyzývavém projevu 2. člen Hizballáhu, který přežil páteční izraelské údery na vedení skupiny, při nichž byl zabit Hasan Nasralláh, slíbil, že Íránem podporovaná skupina je „připravena“ podniknout jakoukoli případnou izraelskou pozemní ofenzívu do Libanonu.
Zástupce šéfa šejka Naima Qassema v pondělí trval na tom, že Hizballáh bude pokračovat v boji navzdory obrovské sérii úderů, která začala výbuchy pagerů.
„Jsme zcela připraveni, pokud Izraelci budou chtít pozemní invazi, síly odporu jsou na to připraveny,“prohlásil Qassem.
Libanoncům vzkázal, aby byli „klidní, vítězství je náš spojenec, potřebujeme trochu trpělivosti“, a prohlásil, že „Izrael nebyl schopen ovlivnit naše (vojenské) schopnosti“.
„Izrael páchá masakry ve všech oblastech Libanonu, dokud nezůstane jediný dům, v němž by nebyly stopy izraelské agrese,“ pokračoval. „Izrael útočí na civilisty, sanitky, děti a staré lidi. Nebojuje proti bojovníkům, ale páchá masakry.“
Na jednom místě projevu označil Spojené státy za dodavatele miliardových dodávek zbraní Izraeli a za poskytovatele zpravodajských služeb a další podpory. Washington označil za „partnera Izraele prostřednictvím neomezené vojenské podpory – kulturní, politické i finanční“. Bidenova administrativa se rychle snažila tvrdit, že neměla žádné předchozí povědomí o tom, že se Izrael chystá v pátek zavraždit generálního tajemníka Nasralláha a jeho nejvyšší vedení.
Qassem zdůraznil: „Zvítězíme, stejně jako jsme zvítězili v konfrontaci s Izraelem v roce 2006.“ Nepřímo však připustil rostoucí ztráty skupiny: „Máme zástupce velitelů a jsou zde náhradníci pro případ, že by byl velitel na některém postu zraněn.“
Naznačil také něco, co je v popředí zájmu všech, včetně Izraele: otázku Nasralláhova nástupce. Jak uvádí Al-Džazíra:
Dodal, že Hizballáh brzy dosadí nové vedení prostřednictvím „vnitřních mechanismů“. Volba nového vedení je jasná, pokračoval Qassem, aniž by uvedl další podrobnosti.
Uvedl, že nový šéf bude vybrán „při nejbližší příležitosti“. Nasralláh byl dlouho snadno rozpoznatelnou postavou i na mezinárodní frontě, získal si respekt arabského světa i napříč náboženským rozdělením. Někdy dokonce i křesťané a sunnité a sekulární vůdci v regionu chválili jeho „odpor“ vůči Izraeli a schopnost velet desetitisícům efektivních bojovníků.
Kdo by mohl být další?
Mnoho mediálních spekulací se soustředilo na Hashema Safieddineho, Nasrallahova bratrance, který se mu dokonce podobá svým vzhledem. Říká se však, že je ještě tvrdší. Podle jednoho profilu potenciálního nástupce:
Hashem Safieddine, potenciální nástupce svého zabitého bratrance Hassana Nasrallaha, je jednou z nejvýznamnějších postav Hizballáhu a má hluboké náboženské a rodinné vazby na Írán, který je patronem šíitského muslimského hnutí.
Safieddine se nápadně podobá svému charismatickému bratranci z matčiny strany Nasralláhovi, je však o několik let mladší, je mu kolem padesáti až šedesáti let.
Zdroj blízký Hizballáhu, který si přál zůstat v anonymitě, protože nebyl oprávněn hovořit s médii, uvedl, že šedovousý, obrýlený Safieddine je „nejpravděpodobnějším“ kandidátem na nejvyšší post ve straně.
Spojené státy ho mají od roku 2017 na svém seznamu „označených teroristů“, a to vzhledem k jeho vedoucímu postavení v Hizballáhu prostřednictvím rozhodovací rady skupiny Šura a také vzhledem k jeho úzkým vazbám na Íránskou islámskou republiku.
Zatímco zdroje Hizballáhu v současné době popírají, že by byl ještě vybrán, agentura Reuters a další pátrají po jeho minulosti. „V jeho prospěch by hrály rodinné vazby a fyzická podobnost s Nasralláhem, stejně jako jeho náboženský status Mohamedova potomka,“ napsala agentura Reuters.
Řada izraelských médií ho označila za extrémnějšího než Nasralláha.
Podle více z jeho původu a blízkosti k Nasralláhovi:
Nasralláhův mladší bratranec se narodil v roce 1960 v jiholibanonské vesnici Deir Qanoun En Nahr nedaleko Tyru. Mladí muži spolu studovali teologii na dvou šíitských institucích – jedné v iráckém Nadžafu a druhé v íránském Komu.
Podle jejich příznivců pocházejí z respektované šíitské rodiny, z níž vzešli náboženští učenci i libanonští politici.
Safieddínův bratr je zástupcem Hizballáhu v Íránu, zatímco jeho syn je ženatý s dcerou Kásema Solejmáního – íránského generála, který byl zabit při útoku amerického bezpilotního letounu během prezidentství Donalda Trumpa v roce 2020.
Ještě v roce 2017 o Trumpově administrativě prohlásil: „Tato mentálně omezená, šílená americká administrativa v čele s [Donaldem] Trumpem nebude schopna poškodit odboj“.
Zdroj: news.sky.com