Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj 20. září v Kyjevě novinářům řekl, že „plán vítězství“, který hodlá v nadcházejících dnech předložit Spojeným státům a dalším spojencům, zahrnuje „rychlá rozhodnutí“ ukrajinských partnerů – a získání povolení k použití raket dodávaných Západem k úderům na cíle hluboko uvnitř Ruska. (Foto: Flickr)

Zelenskyj to podle listu The Guardian uvedl na páteční tiskové konferenci v Kyjevě během návštěvy předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové a dodatečně na brífinku pro Observer.

Jak uvádí Tom Ozimek z The Epoch Times, ukrajinský prezident na tiskové konferenci po boku von der Leyenové uvedl, že se 26. září plánuje ve Washingtonu setkat s prezidentem Joe Bidenem a vyložit svůj „vítězný plán“, jehož podrobnosti zůstávají skoupé.

„Všechny podrobnosti [plánu] budu projednávat především s prezidentem Spojených států,“ řekl Zelenskyj.

Většina rozhodnutí z plánu závisí právě na něm. Na ostatních spojencích také, ale jsou určité body, které závisí na dobré vůli a podpoře Spojených států. Doufám, že tento plán podpoří.“

Zelenskyj dodal, že úspěch plánu „závisí na rychlých rozhodnutích našich partnerů“, a dodal, že klíčová rozhodnutí, na nichž plán spočívá, by měla být přijata mezi říjnem a prosincem.

„Opravdu to chceme vidět, a pak bychom měli za to, že plán funguje,“ řekl.

Na samostatném brífinku s Observerem v Kyjevě Zelenskyj v pátek uvedl, že plán počítá s provedením hloubkových úderů uvnitř Ruska za použití raket dodaných Západem, což Spojené státy a Velká Británie dosud odmítaly povolit.

Povolením použití raket dodávaných Spojenými státy k provedení úderů dlouhého doletu uvnitř Ruska by si Biden „vysloužil místo v historii“, řekl Zelenskyj.

„Biden může posílit Ukrajinu a učinit důležitá rozhodnutí, aby se Ukrajina stala silnější a chránila svou nezávislost, dokud je prezidentem USA,“ řekl.
„Myslím, že je to historická mise.“

V pátečním prohlášení na sociálních sítích ukrajinský prezident uvedl, že se se svým týmem připravuje na jednání ve Spojených státech, kde se hodlá setkat také s bývalým prezidentem Donaldem Trumpem a viceprezidentkou Kamalou Harrisovou.

Jsme připraveni předložit konkrétní plán – nejen aby Ukrajina vydržela, nejen abychom udrželi náš odpor na současné úrovni, ale abychom se posílili hned teď. Posílit takovým způsobem, který přiblíží spravedlivý mír, který přiblíží vítězství,“ řekl Zelenskyj.

Ukrajinský prezident 16. září uvedl, že plán je téměř dokončen a že spočívá na čtyřech pilířích: vojenském, politickém, diplomatickém a ekonomickém.

Zelenskyj tyto čtyři části plánu poněkud rozvedl v rozhovoru pro CNN před několika dny.

„Jde o bezpečnost. Jde o geopolitické místo Ukrajiny. Je to o velmi silné vojenské podpoře, kterou máme k dispozici, a o tom, že musíme mít volnost v tom, jak tu či onu položku použít. Je to o ekonomické podpoře, o rozhodnutích, která si myslím, že budou zajímavá,“ řekl.

Rusko varovalo, že připuštění úderů hluboko na svém území s použitím raket dodaných Západem by se rovnalo vyhlášení války.

Před několika dny Vjačeslav Volodin, blízký spojenec ruského prezidenta Vladimira Putina, varoval západní vlády, že pokud dají Ukrajině povolení k použití západních zbraní dlouhého doletu k úderům na cíle uvnitř Ruska, vypukne jaderná válka.

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharovová v pátek uvedla, že Západ by měl přestat dodávat zbraně Ukrajině a sponzorovat „teroristickou činnost“, pokud chce vyslat signál, že to s ukončením války myslí vážně.

„Jakmile přestanou dodávat zbraně kyjevskému režimu a sponzorovat teroristické aktivity Bankova, pak to může být vnímáno jako signál k politickému a diplomatickému urovnání,“ řekla.

„Vše ostatní je buď posilování protiruských vazeb se Západem, nebo snaha přitáhnout ke svým bezohledným plánům další členy mezinárodního společenství, nebo prvky volebního programu současného Bílého domu, takříkajíc manévrování,“ dodala. „Ve skutečnosti to nemá s mírem nic společného.“

Michael Carpenter, vrchní ředitel pro Evropu v Radě pro národní bezpečnost, v pátek pro Hlas Ameriky (VOA) uvedl, že diskuse mezi Zelenského týmem a členy Bidenovy administrativy by mohly zahrnovat i potřebu Ukrajiny mít kapacity dlouhého doletu, přičemž „velmi aktivní diskuse“ na toto téma již probíhají.

„Budeme vést širokou konverzaci o celé škále schopností, které považujeme pro Ukrajinu v tuto chvíli za nejdůležitější, aby se dostala do silné pozice,“ řekl.

Biden považuje suverenitu a úspěch Ukrajiny za klíčovou součást svého odkazu, uvedl Carpenter.

Zdroj: theepochtimes.com