Vzhledem k tomu, že války na Ukrajině a na Blízkém východě nadále zuří, předpovídá společnost Vertical Research Partners, že přední výrobci zbraní budou v nadcházejících letech zaznamenávat rekordní peněžní toky. (Foto: Flickr)
Analýza, kterou si nechal vypracovat deník Financial Times, uvádí: „Předních 15 dodavatelů obranných zařízení by mělo v roce 2026 zaznamenat volný peněžní tok ve výši 52 miliard dolarů,“ přičemž „pět největších amerických dodavatelů obranných zařízení by mělo podle prognóz vygenerovat peněžní tok ve výši 26 miliard dolarů“.
Peněžní tok v roce 2026 bude dvakrát vyšší než v roce 2021. Rekordní čísla jsou součástí vzestupného trendu výrobců zbraní, kteří již nyní těží z nárůstu globálních vojenských výdajů a konfliktů.
To vedlo k některým kontroverzním politikám těchto firem na domácí půdě:
Některé společnosti již před nedávnou záplavou nových objednávek směřovaly miliardy dolarů do zpětného odkupu akcií a některé kvůli tomu přijaly dodatečné finanční páky. Podle údajů Bank of America byl loňský rok pro letecké a obranné společnosti v USA i v Evropě nejsilnějším rokem pro zpětný odkup akcií za posledních pět let, ačkoli jeho úroveň zůstává hluboko pod úrovní ostatních odvětví.
…
Rozsáhlé zpětné odkupy za peníze daňových poplatníků ze strany amerických dodavatelů vyvolaly kritiku některých zákonodárců, kteří se ptali, zda společnosti dostatečně investují do nových zařízení a výroby.Vedoucí pracovníci trvají na tom, že zvyšují kapitálové výdaje, i když vracejí peníze investorům.
Washington je hnací silou celosvětových závodů ve zbrojení. Vojenský rozpočet USA je přibližně stejný jako rozpočet dalších deseti zemí dohromady. Za prezidenta Joea Bidena navíc Washington poslal miliardy dolarů na zbraně Ukrajině, Izraeli a Tchaj-wanu.
Tato politika vedla k rozsáhlým válkám na Ukrajině, v Gaze a Libanonu. Kromě toho vře napětí v Jihočínském moři, protože Izrael a Írán jsou na pokraji potenciální přímé války.
Bílý dům má dobré předpoklady k deeskalaci mnoha světových konfliktů. USA by mohly přimět Izrael a Ukrajinu k jednání tím, že využijí vojenskou pomoc Washingtonu Tel Avivu a Kyjevu.
V Jihočínském moři jsou potenciální konflikty mezi Čínou a Tchaj-wanem nebo Filipínami částečně poháněny slibem Washingtonu, že kvůli Manile a Tchaj-peji půjde do války proti Pekingu.
Zdroj: libertarianinstitute.org