Atlantský oceán se ochlazuje exponenciální rychlostí a nikdo si není jistý proč. Již více než rok trvá rekordně vysoká globální teplota moře, včetně toho, že se blížíme kolapsu AMOC. (Foto: Flickr)
Navzdory těmto potížím však Atlantik nyní zažívá něco zcela nepochopitelného – teploty se ochlazují a vědci se snaží zjistit, co se děje.
Oceán obvykle mění teplotu v průběhu roku. Letos však vědci tvrdí, že k nově vznikající „atlantické Niñe“ došlo mnohem rychleji než v minulosti.
Zdá se také, že nový vzorec přichází dříve než očekávaný přechod k mnohem chladnějšímu období La Niña v Tichém oceánu. Ochlazení teplot je sice velmi vítané, ale může také způsobit některé odlišné povětrnostní jevy po celém světě.
Změna v rychlosti ochlazování Atlantiku přináší konec patnáctiměsíční série rekordně vysokých teplot oceánu.
A vzhledem k tomu, že El Niño v květnu odezní a La Niña by se měla rozběhnout a rozvinout mezi zářím a listopadem, budou chladnější vody poháněny silnějšími větry přicházejícími od rovníku.
Právě možnost dvou La Niñů vědce tolik zajímá, jak bude vypadat klima a teploty oceánů po zbytek roku, zejména proto, že rekordně vysoké teploty trvají už tak dlouho.
Je zde také spousta nepředvídatelnosti, která vědce také znejistila, a i když La Niña v Atlantiku není úplně neočekávaná, zdá se, že ji vědci letos neočekávali.
Zdroj: bgr.com