Exkluzivní rozhovor s lídrem neuznávané a vzmáhající se strany Alternativa pro Německo (AfD), která se stala terčem násilí. (Foto: Shutterstock)
Německo je největší evropskou ekonomikou, spolehlivým spojencem Spojených států a liberální demokracií, která od druhé světové války chrání svobodu slova.
Nyní však německá vláda žádá, aby její policie mohla v rámci rozšířeného mandátu sledovat, co lidé říkají na internetu a po telefonu, tajně vstupovat do domácností a prohledávat je. Jedná se o výrazný odklon od západní právní tradice, která vyžaduje, aby policie měla podezření z trestného činu a povolení k prohlídce.
„Za normálních okolností,“ vysvětlil minulý týden Der Spiegel, “musí policie při domovní prohlídce uvést jméno obviněného a trestný čin a uvést, co chce najít. Poté musí podat příslušnou žádost státnímu zástupci, který ji předloží příslušnému vyšetřujícímu soudci. Dotčená osoba musí být vyrozuměna. Výjimky jsou možné pouze v případech bezprostředního nebezpečí.“
Německé spolkové ministerstvo vnitra zpočátku odmítlo o tomto opatření s novináři hovořit s tím, že návrh je „stále ve velmi raném stadiu vnitřní vládní koordinace“. Když se nakonec vyjádřilo, sdělil jeho mluvčí časopisu Der Spiegel, že zákon bude sloužit k ochraně Němců před „nebezpečím mezinárodního terorismu“ obecně a islámského terorismu zvláště.
Svaz německých novinářů však uvedl, že návrh by podkopal možnost novinářů chránit své zdroje. „Dotkne se to všech novinářů, kteří bádají v bezpečnostně relevantních oblastech,“ varoval předseda svazu. Tajné vloupání připomíná metody policejních států, nikoliv liberálních demokracií.“
Celý článek ZDE.