Britské úřady varovaly lidi, že pouhé přeposílání informací o nepokojích může vést k obvinění z trestného činu. Ano, opravdu. (Foto: Flickr / ilustrační)
Stephen Parkinson, ředitel státního zastupitelství, pro Sky News uvedl, že lidé ani nemusí sami osobně zveřejnit obsah, aby byli považováni za pachatele trestného činu.
Parkinson uvedl, že uživatelé sociálních médií se mohou dopustit „podněcování k rasové nenávisti“, pokud zveřejní „urážlivý nebo hanlivý“ obsah, který „může vyvolat rasovou nenávist“.
'We do have dedicated police officers who are scouring social media to look for this material, and then follow up with arrests.'
— Sky News (@SkyNews) August 7, 2024
The director of public prosecutions of England and Wales warns that sharing online material of riots could be an offencehttps://t.co/PYaeP7gPAQ pic.twitter.com/kOGWDPrlyz
„Takže pokud to retweetnete, pak to znovu publikujete a potenciálně se tím dopouštíte tohoto trestného činu,“ dodal s tím, že specializovaní policisté „prohledávají sociální média“ a hledají takové materiály.
„Lidé si mohou myslet, že nedělají nic škodlivého, ale dělají a postihnou je následky,“ varoval Parkinson.
Sky News upřesnila, že „sdílení online materiálů o nepokojích může být trestným činem“.
Veřejný činitel také samostatně tvrdil, že jednotlivci, kteří zveřejní místa protestů/výtržností, například před imigračními právními kancelářemi, by mohli být postiženi obviněním z terorismu.
„Skutečnost, že se jedná o organizované skupiny, které mohou být motivovány ideologickými důvody, skutečnost, že propagují potenciálně velmi závažné trestné činy – to je ten druh případů, kdy bychom mohli chtít zvážit obvinění z terorismu,“ řekl Parkinson.
Již dříve dokonce navrhl, že vlivní lidé ze sociálních médií, kteří se v současné době nacházejí v zahraničí, jako například Tommy Robinson, by mohli být vydáni a ve Spojeném království postiženi obviněním z terorismu na základě mlhavého obvinění z podněcování nepokojů.
Jak jsme již dříve zdůraznili, řada významných osobností ve Spojeném království nyní vyzývá vládu, aby napodobila komunistickou Čínu a zcela zakázala Twitter (X) v zemi, aby zastavila občanské nepokoje.
Profesor z Cambridge Sander van der Linden uvedl, že vláda by mohla „geograficky omezit přístup k platformě, pokud by se situace natolik zhoršila“, a Twitter by také mohl být „zakázán v obchodě s aplikacemi za porušování zásad“.
Keir Starmer hrdě vyhlásil zavedení „stálé armády“ pořádkové policie, která se má vypořádat s tím, co označil za pravicovou lůzu, ačkoli premiér nedokázal odsoudit podobné násilné útoky a nepokoje muslimských davů.
Zdroj: modernity.news