Uprostřed neúprosné a vleklé války na Ukrajině se objevují náznaky zahájení dalšího vojenského konfliktu v Evropě. (Foto: Needpix)
Ačkoli tato hrozba zatím zazněla pouze v rámci prohlášení, nebyla vyslovena řadovými vojáky. Významný člen řecké vlády pohrozil nálety v přímém přenosu. Jedná se o spor, který trvá již řadu let.
Řecko a Turecko vedou dlouhodobé spory o ostrov Kypr. V současné době je území rozděleno na sféry pod vlivem Turecka (na severu) a Řecka. Vlády obou zemí považují tuto otázku za velmi citlivou, přičemž hrozba eskalace v otevřený boj hrozí prakticky každý den.
Hrozil Turecku
V takové atmosféře si řecký ministr zdravotnictví Adonis Georgiadis dovolil v přímém přenosu učinit následující prohlášení: „Můžeme být v Turecku téměř okamžitě. Pokud máte letouny F-35, které nezachytí žádný radar, můžete do Ankary dorazit během jediné noci.“ Tato slova vyvolala v obou zemích napětí.
Pod italskou vlajkou
Řecká strana přijala opatření a vyslala do tureckých teritoriálních vod výzkumnou loď Ievoli Relume plující pod italskou vlajkou. Turecký deník Aksam však uvedl, že „Turci vyslali válečné lodě až poté, co bylo toto plavidlo, které údajně provádělo výzkum, objeveno v jejich vodách“. Plavidlo Ievoli Relume italské firmy Terlini mělo podle oficiálních údajů položit v moři elektrické kabely, které měly propojit ostrovy Kréta a Kypr.
🇮🇹 Buoy-Laying Vessel Ievoli Relume today noon south of Kasos & Karpathos islands with 5 warships (in white circles) nearby
— AegeanHawk (@AegeanHawk) July 23, 2024
Closest warship -most probably a Turkish Navy Oliver Hazard Perry class frigate- at ~500 m from Ievoli Relume. pic.twitter.com/3tOdjoVQjm
Reakce Turecka
Elazığ Ejder Açıkkapı, poslanec tureckého parlamentu za Stranu spravedlnosti a rozvoje, na slova řeckého ministra reagoval slovy, že „(Georgiadis) to se svým prohlášením přehnal a že Turecko se nevzdá a nenechá se odradit hrozbami ze strany Řecka ani žádné jiné země“.
„Prohlášení řeckého ministra obrany ukazuje, že chtějí pohltit celý Kypr. To však v žádném případě nebude možné,“ uvedl mluvčí Strany spravedlnosti a rozvoje Ömer Çelik.
Dlouhodobé spory o nadvládu
Kyperští Turci žijící na severu ostrova vyhlásili nezávislost v roce 1975, ale tuto „Severokyperskou tureckou republiku“ uznalo pouze Turecko. Organizace islámské konference jí udělila status člena. Rada bezpečnosti OSN v roce 1983 označila tyto akce za nezákonné.
Turci k převzetí kontroly přistoupili brutálním způsobem, jehož cílem je bombardování civilních budov. Řecké obyvatelstvo bylo nakonec nuceno přestěhovat se do jižních částí, kde žije dodnes. Právě jižní části ostrova se od vstupu do EU v roce 2004 daří podstatně lépe. Severní část je od získání nezávislosti pod embargem, což má za následek i nižší životní úroveň obyvatelstva.
Yunanistan Sağlık Bakanı Adonis Georgiadis: ‘Bir gece ansızın’ları dinliyorum ve beni güldürüyorlar. F-35 ile bir gecede aniden Türkiye’de olabiliriz. Elinizde radara yakalanmayan F-35'ler varsa, bir gece ansızın Ankara'da olursunuz pic.twitter.com/GUCBanMxf9
— Gerçek Hayat Dergisi (@Gercek_Hayat) July 22, 2024